MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Oczyszczalnia w Krośnie przejmie ścieki z miasta i gminy Dukla. Trwa budowa kolektora kanalizacji sanitarnej. Zobacz postęp prac [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krośnieński Holding Komunalny
Inwestycja powstaje w ramach współpracy Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i gminy Dukla. Dzięki kolektorowi nie będzie konieczności budowy oczyszczalni ścieków przed ujęciem wody w Szczepańcowej koło Krosna.

Kolektor będzie odprowadzał ścieki sanitarne z Dukli oraz siedmiu miejscowości gminy (Cergowa, Nadole, Jasionka, Teodorówka, Równe, Zboiska, Wietrzno) do istniejącej kanalizacji sanitarnej w Głowience. Z Głowienki, przez istniejącą sieć kanalizacyjną, ścieki popłyną do oczyszczalni przy ul. Drzymały w Krośnie.

- Nasza oczyszczalnia przetwarza dobowo około 16 tysięcy metrów sześciennych ścieków i posiada znaczną rezerwę przepustowości, dzięki czemu bez problemu jest w stanie przyjąć ścieki z Dukli - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Jak podkreśla, krośnieńska oczyszczalnia przeszła gruntowną modernizację.

- Jest obiektem w znacznej części zhermetyzowanym i proekologicznym - zaznacza Janusz Fic.

Kolektor ma mieć około 8 kilometrów długości. W przeważającej części (7 kilometrów) został zaprojektowany jako rurociąg tłoczny, a na długości około 900 metrów jako rurociąg grawitacyjny. W ramach inwestycji powstanie też niezbędna infrastruktura, w tym tłocznie, zamontowane zostaną specjalne urządzenia zabezpieczające i pomiarowe.

Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 13 mln zł, z czego część realizowana przez Krośnieński Holding Komunalny kosztuje około 10 mln zł i jest wsparta pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Widoczne są już pierwsze efekty prac w terenie.

- Zrobiony jest blisko 2,5-kilometrowy odcinek rurociągu, ciśnieniowego i grawitacyjnego, mamy też wykonane pierwsze przekroczenie przez drogę powiatową. Teraz wykonawca przygotowuje się do prób ciśnieniowych na wykonanych odcinkach - wylicza Marcin Kilar, kierownik Wodociągów Krośnieńskich.

Aktualnie prace prowadzone są na terenie gmin Miejsce Piastowe i Dukla, w miejscowościach Głowienka, Niżna Łąka i Wietrzno, gdzie rurociąg budowany jest m.in. na terenach uprawnych. W gminie Miejsce Piastowe powstało już 1,2 km ciśnieniowego kolektora tłocznego i ok. 160 metrów kolektora grawitacyjnego, a w gminie Dukla – ok. 740 metrów kolektora ciśnieniowego.

- Przed wiosną chcemy wykonać większość robót, które ingerują lub wchodzą w pola uprawne. Nie chcemy przeszkadzać mieszkańcom w pracach polnych - mówi Bogusław Mazurek, kierownik robót.

Kolektor z Wietrzna do Głowienki pozwoli na zagospodarowanie ścieków komunalnych z Dukli i ościennych miejscowości a tym samym – na uniknięcie budowy oczyszczalni ścieków dla gminy Dukla przed ujęciem wody w Szczepańcowej.

Zakończenie prac planowane jest na połowę 2024 roku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto