Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się kolejny etap modernizacji oczyszczalni ścieków w Krośnie. Finał inwestycji na wiosnę [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krośnieński Holding Komunalny
Modernizacja krośnieńskiej oczyszczalni ścieków prowadzona jest w ramach dużego projektu porządkującego gospodarkę wodno-ściekową miasta. Oczyszczalnia ścieków ma być mniej uciążliwa dla otoczenia, a jej praca stabilna i bezawaryjna. Rozbudowywana jest część biologiczna i unowocześniane obiekty technologiczne. Koszt zaplanowanych prac to ponad 34 mln zł.

Gruntowną naprawę przeszedł jeden z dwóch starszych reaktorów biologicznych oraz jeden z dwóch osadników wtórnych. Oba obiekty zostały już oddane do ponownego użytkowania. Wcześniej zbudowano dwa nowe obiekty: trzeci z kolei reaktor i trzeci osadnik. Zastąpiły pracę urządzeń wyłączonych na czas modernizacji i wspomogły pracę pozostałych.

W żelbetowym zbiorniku reaktora o pojemności 8,6 tys. metrów sześciennych naprawione zostały powierzchnie wszystkich komór, wyburzone zostały też niektóre ściany – po to, by efektywniej usuwać azot.

- Całkowita objętość reaktora się nie zmieniła. Ale teraz składa się on z siedmiu komór, dzieląc cały zbiornik na pięć stref, z których każda ma odrębną funkcję do spełnienia w procesie biologicznego oczyszczania ścieków - wyjaśnia Łukasz Karamus, kierownik oczyszczalni.

Reaktor wyposażony został w nowe mieszadła i pompy oraz aparaturę kontrolno-pomiarową i sondy, które umożliwiają sprawdzanie na bieżąco takich parametrów jak stężenie tlenu, azotu czy osadu.

- Procesem technologicznym steruje nowy system, który wykorzystuje pomiary przekazywane z sond. Jest to duże usprawnienia pracy i kontroli nad procesami zachodzącymi w reaktorze - podkreśla Łukasz Karamus.

Równolegle do modernizacji reaktora biologicznego prowadzono naprawę jednego z dwóch starszych osadników, o pojemności 3 tys. metrów sześciennych. Zbudowano dodatkową żelbetową płytę denną, zapewniającą szczelność. Zamontowany został też nowy zgarniacz osadu.

Ma nowoczesną konstrukcję ze stali nierdzewnej, oraz bardzo mało części ruchomych, co oznacza dużą niezawodność i bardzo niskie koszty obsługi.

- Osadnik został wyposażony w zgniatacz o innowacyjnym rozwiązaniu konstrukcji oraz w układ kontrolny do pomiaru grubości warstwy osadu. Jego zadaniem jest oddzielenie osadu czynnego od oczyszczonych ścieków opuszczających reaktor - informuje Łukasz Karamus.

Teraz z eksploatacji wyłączone zostały pozostałe starsze urządzenia: reaktor biologiczny i osadnik wtórny: przejdą taką samą modernizację. Zakończenie prac planowane jest na wiosnę przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto