Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krośnieński Holding Komunalny produkuje coraz więcej energii. Chce być pod tym względem samowystarczalny

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krośnieński Holding Komunalny
Z roku na rok Krośnieński Holding Komunalny produkuje coraz więcej własnej energii. To efekt nowych inwestycji miejskiej spółki, która od kilkunastu lat stawia na niezależność energetyczną poprzez budowę własnych źródeł energii.

KHK ma już 16 obiektów prądotwórczych, m.in. farmę fotowoltaiczną na zrekultywowanym wysypisku śmieci. W budowie jest blok energetyczny a w planach jest budowa 10 kolejnych instalacji fotowoltaicznych.

W ubiegłym roku miejska spółka wytworzyła blisko 12,5 tys. MWh energii elektrycznej – prawie tyle, ile wynosiło całkowite jej zużycie. Najwięcej pochodziło z elektrociepłowni biomasowej, jedna piąta z elektrowni biogazowych, pozostała część – z instalacji fotowoltaicznych i małej elektrowni wodnej w Sieniawie.

Zielona energia z OZE

- Energia elektryczna produkowana przez nas w całości jest tzw. energią zieloną i bazuje na odnawialnych źródłach energii - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Wykorzystując własny potencjał energetyczny spółka stawia na rozwój elektromobilności. W jej taborze jeżdżą już cztery samochody elektryczne a za kilka miesięcy dołączą do niego trzy elektryczne autobusy, które będą kursować na liniach miejskiej komunikacji.

Spółka planuje budowę stacji ładowania dla autobusów elektrycznych na terenie Elektrociepłowni Krosno, gdzie do 2024 roku powstanie instalacja do spalania pozostałości z sortowania odpadów komunalnych z 28 podkarpackich gmin. Będzie produkowała energię cieplną i elektryczną.

- Planujemy, by energia wyprodukowana w tej instalacji była zagospodarowana lokalnie, w ramach Krośnieńskiego Klastra Energii, który Krośnieński Holding Komunalny utworzył wraz z miastem Krosnem i Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie - wyjaśnia Janusz Fic.

Blok energetyczny to największa inwestycja spółki. W planach jest także budowa kolejnych około 10 instalacji fotowoltaicznych, w tym instalacji wraz z magazynami energii. Mają powstać m.in. na terenie Zakładu Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej, gdzie znajduje się jedno z ujęć dla Krosna oraz przy Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto