Inicjatywę Jerzego Lorenca z krośnieńskiego Koła Pszczelarzy zaakceptował zarząd miejskiej spółki. Ule, które stanęły na terenach zarządzanych przez Krośnieński Holding Komunalny to tzw. ule wielkopolskie, wykonane z drewna. Mieszka w nich sześć rodzin, w każdym ulu jedna, czyli w sumie około 200 tysięcy pszczół rasy krainka. To jedna z najbardziej popularnych podgatunków pszczół hodowanych przez pszczelarzy na świecie, łagodna i dobrze radząca sobie w każdych warunkach.
Miejsca, w których stanęły ule z pszczołami nie zostały wybrane przypadkowo. Obydwie lokalizacje, zarówno ta przy ul. Fredry jak i przy ul. Drzymały, charakteryzują się bliskością terenów zielonych o różnorodnej roślinności oraz sąsiedztwem Wisłoka, przez co – jak zaznacza Jerzy Lorenc – stanowią dobre siedliska dla pszczół.
- Pszczoły szybko się w nich zadomowiły i teraz czekamy na pierwszy miód z tej pasieki - dodaje pszczelarz z Krosna.
- Podobno tam, gdzie żyją pszczoły i mają się dobrze, to środowisko jest również przyjazne dla człowieka. Wygląda na to, że pszczoły zagościły u nas na dobre i cieszymy się z tego powodu. Ideą naszej spółki jest praca dla mieszkańców i dla środowiska, a inicjatywa postawienia uli na terach naszej spółki jest z nią zgodna. Poza tym jest to doskonały przykład ekologicznych działań edukacyjnych - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
Pszczelarze coraz częściej szukają nowych miejsc dla swoich pasiek.
- Tak jest też w moim przypadku. Sukcesywnie rozwijam swoją pasiekę i szukam dla niej dogodnych terenów, a szczególnie takich, które cechują się występowaniem dużej ilości roślin miododajnych, zwłaszcza lipy. Pomysł na lokalizację uli na terenie Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, spotkał się z pozytywną reakcją i wszystko sprawnie udało się zorganizować - opowiada Jerzy Lorenc.
Ule, które stanęły przy siedzibie miejskiej spółki komunalnej oraz na terenie oczyszczalni ścieków nie są jedynymi ulami w okolicy. W zakolu Wisłoka od ponad roku z powodzeniem funkcjonuje ekologiczna miejska pasieka, którą tworzą ule powstałe z recyklingu (z przerobionych bębnów pralek). Opiekują się nią członkowie krośnieńskiego Koła Pszczelarzy.
Pszczoły zbierają nektar m.in. z miejskiej kwietnej łąki, założonej w Zakolu Wisłoka, obok miejskiego sadu.
Pszczelarze z krośnieńskiego koła organizują w niej m.in. pokazowe miodobrania dla dzieci, obywają się też na tym terenie warsztaty ekologiczne.

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?