MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek leśnicy na Podkarpaciu będą rozdawać sadzonki drzew i krzewów w ramach akcji #sadziMY

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Leśnicy z Nadleśnictwa Oleszyce już w czwartek rozdawali sadzonki w Starym Dzikowie. W piątek od rana drzewka będą rozdawane przy siedzibie nadleśnictwa
Leśnicy z Nadleśnictwa Oleszyce już w czwartek rozdawali sadzonki w Starym Dzikowie. W piątek od rana drzewka będą rozdawane przy siedzibie nadleśnictwa P. Lichacz/Nadleśnictwo Oleszyce
W piątek (12 kwietnia) każdy chętny mieszkaniec Podkarpacia może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać darmową sadzonkę drzewa i zasadzić ją na swojej działce czy w ogrodzie.

Leśnicy z Podkarpacia włączają się w ogólnopolską akcję #sadziMY. Będą rozdawać sadzonki drzew i krzewów. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie wydawanie sadzonek rozpoczną o godz. 9 przed siedzibą RDLP, przy ul. Bieszczadzkiej. Akcja potrwa do godz. 15.

- Każda osoba może zabrać ze sobą maksymalnie dziesięć drzewek - mówi Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

Podobnie będzie w innych miejscach, gdzie również będą dostępne darmowe sadzonki drzew i krzewów. Na przykład przy siedzibie nadleśnictwa Dukla leśnicy rozdawać będą sadzonki buków. Natomiast leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów przygotowali zapraszają po drzewka jodłowe. Przygotowali 500 sztuk sadzonek. Każdy może ich dostać maksymalnie 5 sztuk.

W Nadleśnictwie Oleszyce, gdzie jest szkółkarskie leśnictwo Kolonia, akcja zaczęła się już w czwartek, będzie kontynuowana w piątek. Na stronach internetowych podkarpackich nadleśnictw są podane szczegółowe informacje o lokalizacjach i szczegółach akcji, warto je sprawdzić.

- Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem - podpowiada Edward Marszałek.

Akcja, która w tym roku ma swoją szósta edycję, ma być zachętą do wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy w całej Polsce przygotowali aż milion sadzonek.

Jak zaznaczają leśnicy lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec, drewno, które ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

- Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związana z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że tylko te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

W piątek leśnicy na Podkarpaciu będą rozdawać sadzonki drzew i krzewów w ramach akcji #sadziMY

Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 roku posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew.

- Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody - dodają leśnicy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W piątek leśnicy na Podkarpaciu będą rozdawać sadzonki drzew i krzewów w ramach akcji #sadziMY - Nowiny

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto