Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krosno dołączyło do programu Ogólnopolska Karta Seniora. Miejską edycję zainaugurowano podczas Sejmiku Senioralnego [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Mieszkańcy Krosna w wieku 60+ będą mogli skorzystać z możliwości, jakie daje Ogólnopolska Karta Seniora. Wystarczy złożyć wniosek do magistratu, by otrzymać ją bezpłatnie. Pierwsi krośnianie już ją dostali.

Samorząd Krosna zdecydował o przystąpieniu do programu w odpowiedzi na postulaty, zgłaszane przez Krośnieńską Radę Seniorów, reprezentującą środowisko mieszkańców w wieku 60+. Oficjalna inauguracja programu odbyła się podczas VII Sejmiku Senioralnego w Krośnie. To coroczne spotkanie, na które władze miasta zapraszają mieszkańców.

- Ideą organizowania sejmików jest taka, by wysłuchać seniorów, podzielić się informacjami o tym, co zostało już zrobione i co planujemy zrobić z myślą o nich - mówi Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna.

Tegoroczna edycja była szczególna. Spotkała się z dużym zainteresowaniem. Seniorzy, którzy wypełnili salę Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza mogli zapoznać się z korzyściami, jakie daje Ogólnopolska Karta Seniora. To program Stowarzyszenia „Manko” z Krakowa.

- Włączyliśmy się do niego jako samorząd partnerski - mówi wiceprezydent Baran.

Symboliczną inauguracją programu w Krośnie było odebranie przez prezydenta Krosna certyfikatu „Gmina przyjazna seniorom” i przekazanie kart członkom Krośnieńskiej Rady Seniora.

Dla wszystkich obecnych przygotowano druki wniosków do wypełnienia. Na ich podstawie mieszkańcy będą mogli odebrać karty w magistracie. Formularze do wypełnienia dla osób w wieku 60+ są dostępne w urzędzie miasta (można je też pobrać ze strony internetowej, wydrukować i złożyć w Biurze Obsługi Obywatela, w budynkach UM przy ul. Staszica i ul. Lwowskiej).

Co daje posiadanie karty?

- Możliwość korzystania z ulg i preferencji w ponad trzech tysiącach podmiotów w całej Polsce - mówi Bronisław Baran.

To obiekty kulturalne, rekreacyjne, sportowe, gastronomiczne, noclegowe czy usługowe, związane ze zdrowiem czy kosmetyką. Pełną listę można znaleźć na stronie glosseniora.pl.

- To program, który ma aktywizować seniorów. Zachęcać do tego, by nie siedzieli w domach. By dbali o zdrowie, sprawność, podróżowali, zwiedzali - mówi pochodzący z Krosna Marek Pilch, wiceprezes Stowarzyszenie „Manko”.

Jak podkreśla, karta daje korzyści obu stronom. Seniorom – bo dostają zniżki. Instytucjom i firmom – bo zyskują klientów.

Do grona honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora dołączyły już pierwsze firmy w Krośnie. W trakcie spotkania w RCKP ich przedstawicielom wręczono certyfikaty.

Uczestnicy sejmiku mieli też okazję wysłuchać prelekcji przygotowanej przez lekarza, specjalistę z dziedziny geriatrii. O oczekiwaniach i problemach seniorów mówił Stanisław Czaja, przewodniczący Krośnieńskiej Rady Seniorów. Publiczności zaprezentowali się też sami seniorzy: na scenie wystąpili członkowie kabaretu działającego przy Uniwersytecie III wieku w Krośnie oraz aktorzy-amatorzy z klubu „Czerwone Jabłuszko”, działającego przy RCKP.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto