Krosno dołączyło do programu Ogólnopolska Karta Seniora. Miejską edycję zainaugurowano podczas Sejmiku Senioralnego [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Mieszkańcy Krosna w wieku 60+ będą mogli skorzystać z możliwości, jakie daje Ogólnopolska Karta Seniora. Wystarczy złożyć wniosek do magistratu, by otrzymać ją bezpłatnie. Pierwsi krośnianie już ją dostali.

Samorząd Krosna zdecydował o przystąpieniu do programu w odpowiedzi na postulaty, zgłaszane przez Krośnieńską Radę Seniorów, reprezentującą środowisko mieszkańców w wieku 60+. Oficjalna inauguracja programu odbyła się podczas VII Sejmiku Senioralnego w Krośnie. To coroczne spotkanie, na które władze miasta zapraszają mieszkańców.

- Ideą organizowania sejmików jest taka, by wysłuchać seniorów, podzielić się informacjami o tym, co zostało już zrobione i co planujemy zrobić z myślą o nich - mówi Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna.

Tegoroczna edycja była szczególna. Spotkała się z dużym zainteresowaniem. Seniorzy, którzy wypełnili salę Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza mogli zapoznać się z korzyściami, jakie daje Ogólnopolska Karta Seniora. To program Stowarzyszenia „Manko” z Krakowa.

- Włączyliśmy się do niego jako samorząd partnerski - mówi wiceprezydent Baran.

Symboliczną inauguracją programu w Krośnie było odebranie przez prezydenta Krosna certyfikatu „Gmina przyjazna seniorom” i przekazanie kart członkom Krośnieńskiej Rady Seniora.

Dla wszystkich obecnych przygotowano druki wniosków do wypełnienia. Na ich podstawie mieszkańcy będą mogli odebrać karty w magistracie. Formularze do wypełnienia dla osób w wieku 60+ są dostępne w urzędzie miasta (można je też pobrać ze strony internetowej, wydrukować i złożyć w Biurze Obsługi Obywatela, w budynkach UM przy ul. Staszica i ul. Lwowskiej).

Co daje posiadanie karty?

- Możliwość korzystania z ulg i preferencji w ponad trzech tysiącach podmiotów w całej Polsce - mówi Bronisław Baran.

To obiekty kulturalne, rekreacyjne, sportowe, gastronomiczne, noclegowe czy usługowe, związane ze zdrowiem czy kosmetyką. Pełną listę można znaleźć na stronie glosseniora.pl.

- To program, który ma aktywizować seniorów. Zachęcać do tego, by nie siedzieli w domach. By dbali o zdrowie, sprawność, podróżowali, zwiedzali - mówi pochodzący z Krosna Marek Pilch, wiceprezes Stowarzyszenie „Manko”.

Jak podkreśla, karta daje korzyści obu stronom. Seniorom – bo dostają zniżki. Instytucjom i firmom – bo zyskują klientów.

Do grona honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora dołączyły już pierwsze firmy w Krośnie. W trakcie spotkania w RCKP ich przedstawicielom wręczono certyfikaty.

Uczestnicy sejmiku mieli też okazję wysłuchać prelekcji przygotowanej przez lekarza, specjalistę z dziedziny geriatrii. O oczekiwaniach i problemach seniorów mówił Stanisław Czaja, przewodniczący Krośnieńskiej Rady Seniorów. Publiczności zaprezentowali się też sami seniorzy: na scenie wystąpili członkowie kabaretu działającego przy Uniwersytecie III wieku w Krośnie oraz aktorzy-amatorzy z klubu „Czerwone Jabłuszko”, działającego przy RCKP.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie