Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Rzemiosła w Krośnie chce się rozwijać. Powstaną nowe ekspozycje

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
W obecnej siedzibie Muzeum Rzemiosła ma powstać "Manufaktura czasu"
W obecnej siedzibie Muzeum Rzemiosła ma powstać "Manufaktura czasu" Ewa Gorczyca
Muzeum Rzemiosła w Krośnie przeniesie się do zabytkowej kamienicy na starówce. W obecnej siedzibie ma powstać ekspozycja nawiązująca do jej historycznego charakteru – fabryki zegarów wieżowych.

Narożna kamienica u zbiegu ul. Blich i Słowackiego, tuż przy Rynku, ma być nową siedzibą Muzeum Rzemiosła. Stuletni budynek jest własnością miasta. Samorząd zgodził się na jej przekazanie, by dyrekcja muzeum mogła realizować plany rozwoju i modernizacji placówki, tak by dostosować ją do współczesnych standardów i oczekiwań zwiedzających. Przygotowanie atrakcyjnych dla turystów ekspozycji wymaga więcej miejsca. Dlatego powstała koncepcja przeniesienia muzeum do nowej lokalizacji. Wymaga to jednak dostosowania kamienicy do nowej funkcji.

Na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy i zmiany sposobu użytkowania kamienicy przy ul. Blich 1 na potrzeby muzeum został ogłoszony przetarg. Na marcowej sesji rady miasta zapadła decyzja, by na ten cel przeznaczyć 250 tysięcy złotych.

Na udział w postępowaniu zdecydowało się aż 13 firm: 6 z Krakowa, pozostałe z Warszawy, Krosna. Wrocławia, Lublina, Rudy Śląskiej, Częstochowy i Buska-Zdroju. Przedstawiły bardzo zróżnicowane cenowo oferty. Ceny za przygotowanie projektu, uwzględniającego fakt, iż kamienica jest obiektem zabytkowym, wahały się od 150 tysięcy do ponad pół miliona złotych.

Cena była podstawowym kryterium, które magistrat brał pod uwagę przy wyborze wykonawcy. Ale liczyło się także doświadczenie w branży architektonicznej i konstrukcyjno-budowlanej. Cztery oferty zostały odrzucone. Z pozostałych wybrano ofertę Pracowni Projektowej "Filipek" z Krakowa. Zaoferowała ona najkorzystniejszą cenę – 146,5 tys. zł.

Do zaaranżowania jest 780 metrów kwadratowych powierzchni na czterech kondygnacjach. W wyremontowanych piwnicach ma powstać ekspozycja poświęcona Janowi Szczepanikowi, genialnemu wynalazcy związanemu z Krosnem i Podkarpaciem. To realizacja powziętych dwa lata temu (gdy obchodzono rok Jana Szczepanika) planów popularyzacji postaci „galicyjskiego Leonardo da Vinci”, którego geniusz nie został w pełni odkryty i doceniony.

Na wyższych kondygnacjach mają być zaprojektowane sale wystawowe, gdzie znajdą się m.in. eksponaty, które obecnie (z braku miejsca) muzeum musi przechowywać w magazynach. Poddasze ma być zaadaptowane na część administracyjną.

Przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego i uzyskanie pozwoleń ma zająć około pół roku. Koszty remontu, adaptacji i wyposażenia oszacowano wstępnie na ok. 8 milionów złotych. Dyrektor Marta Rymar zapowiada, że na ten cel będzie ubiegać się o fundusze spoza budżetu miasta.

Manufaktura czasu

Dyrekcja placówki ma też koncepcję wykorzystania, po przeprowadzce, obecnej siedziby Muzeum Rzemiosła, mieszczącej się w budynku dawnej fabryki zegarów wieżowych.

- Moim założeniem jest przywrócenie jej dawnego charakteru, w nowoczesnym wydaniu muzealniczym. W oparciu o eksponaty związane z produkcją zegarów chcemy przybliżyć działalność fabryki i jej założyciela, Michała Mięsowicza - mówi Marta Rymar.

Michał Mięsowicz. Zegarmistrz z Krosna:

Planowany obiekt ma już nazwę „Manufaktura czasu”. Jest już projekt, koszt przedsięwzięcia to 5 mln zł.

- Aplikujemy do ministra kultury o dotację. Jeśli ją otrzymamy, to prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku - mówi Marta Rymar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto