MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Krosna przymierzają się do modernizacji basenu przy ul. Sportowej

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Najpierw program funkcjonalno-użytkowy, potem projekt i realizacja – taki jest plan, który ma poprawić atrakcyjność pływalni przy ul. Sportowej w Krośnie.

Pływalnia przy ul. Sportowej w Krośnie to jeden z dwóch krytych basenów w mieście. Zbudowano go w latach 80. i mimo modernizacji, jakie przechodził, frekwencja jest tu niższa niż na pływalni przy ul. Wojska Polskiego. Basen ma charakter bardziej pływacki niż rekreacyjny. Nie ma dobrych warunków do nauki pływania, brakuje atrakcji wodnych, zachęcających do tego, by korzystały z niego całe rodziny.

Mała frekwencja w połączeniu z gwałtownym wzrostem kosztów utrzymania pływalni spowodowała, że w listopadzie 2022 roku władze miasta podjęły decyzję o zamknięciu obiektu. Był nieczynny przez 15 miesięcy. Na początku marca tego roku basen został ponownie otwarty. Prezydent Piotr Przytocki zapowiedział wówczas, że basen zostanie zmodernizowany tak, by stał się nowocześniejszy, atrakcyjniejszy, bardziej funkcjonalny, tańszy w utrzymaniu.

- Opracowujemy plan działania i koncepcję, co chcemy zrobić. Doradzają nam eksperci, którzy znają się na rzeczy i wielu ośrodkom w Polsce pomogli wyjść z opresji. Następnym krokiem będzie zlecenie programu funkcjonalno-użytkowego, według naszych ocen i sugestii - deklarował prezydent Przytocki.

Chodzi o takie przeobrażenie obiektu, by dał mieszkańcom możliwość korzystania z wodnych atrakcji także poza sezonem letnim, gdy nie jest czynny kompleks basenów Bursaki.

- Warunki obiektu przy ul. Sportowej pozwalają na przebudowę - zaznacza prezydent Przytocki.

Zapowiadany przez prezydenta pierwszy krok w kierunku modernizacji pływalni został już zrobiony. Miasto zebrało oferty od firm, które chcą się podjąć opracowania programu funkcjonalno-użytkowego. Dokument ten będzie podstawą do wykonania projektu i realizacji przebudowy pływalni oraz poprawa efektywności energetycznej obiektu. Dzięki temu ma być atrakcyjniejszy i tańszy w utrzymaniu.

Autorzy koncepcji muszą opracować dwa warianty zadania. Pierwszy dotyczy przebudowy systemu technologii wody basenowej i przebudowy kotłowni wraz z systemem grzewczym, w oparciu o alternatywne, niskoemisyjne źródła energii. To po to, by obniżyć koszty funkcjonowania obiektu.

Drugi wariant dotyczy przebudowy obiektu. Inwestycja ma być podzielona na dwa etapy. Jeśli uda się zrealizować oba, to pływalnia przy ul. Sportowej stanie się atrakcyjnym miejscem w stylu aqua-parku. Zamiast jednej niecki – jak obecnie – będzie ich kilka, w tym dwa brodziki. Do tego strefy SPA, zjeżdżalnia, baseny witalne.

Pierwszy etap zakłada modernizację istniejącej hali basenowej oraz tarasu. Dla zwiększenia powierzchni użytkowej hali konieczne będzie rozebranie istniejącej obecnie trybuny. Obok basenu pływackiego z dwoma torami do nauki pływania powstaną: basen rekreacyjny (56 metrów kwadratowych) z urządzeniami masującymi, brodzik (32 metry kwadratowe) z urządzeniami zabawowymi, zjeżdżalnia, wanny spa dla 24 osób oraz sauny.

Drugi etap inwestycji ma uwzględniać przebudowę części obiektu, w której są obecnie przebieralnie i szatnie, sala gimnastyczna oraz pomieszczenia gospodarcze. W tej części miałyby mieścić się kolejne niecki: basen rekreacyjny z wanną do hydromasażu i brodzikiem, strefa balneologii z basenami witalnymi, strefa SPA z saunami oraz przebieralnie, szatnie i strefa administracyjna. Obiekt ma być przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne.

Dwie firmy zgłosiły chęć opracowania programu funkcjonalno-użytkowego dla inwestycji, ale miasto jeszcze nie zdecydowało o wyborze.

- Analizujemy te oferty - mówi prezydent Piotr Przytocki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto