MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krośnieński Holding Komunalny będzie magazynował wyprodukowaną energię

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krośnieński Holding Komunalny zainwestuje ponad dwa miliony złotych w budowę dwóch farm fotowoltaicznych z magazynami energii.

Miejska spółka podpisała dziś (8 maja) umowę z firmą AGZ, która wygrała przetarg na realizację inwestycji, o łącznej wartości ok. 2,1 mln zł. Nowe instalacje powstaną przy Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie oraz Zakładzie Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej.

Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego podkreśla, że rynek energii bardzo dynamicznie się zmienia. Tłumaczy, że wobec dużych wahań jej cen, i coraz częściej występujących cen ujemnych, bardzo dużej wagi nabierają możliwości magazynowania energii.

- Stąd też nasze decyzje o budowie instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii. Widzimy w nich duży potencjał, gdyż nie tylko zwiększą się nasze zdolności produkowania energii, ale i jej magazynowania w miejscu wytworzenia. Te inwestycje dadzą nam szanse magazynowania energii wtedy, kiedy jest ona szczególnie tania i zużywać ją wtedy, kiedy jej ceny są bardzo wysokie - mówi.

Według planów Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego energia elektryczna produkowana w nowych instalacjach będzie w całości zużywana na potrzeby spółki, podobnie jak energia wytwarzana przez już istniejące w spółce obiekty prądotwórcze.

- Niezależność i samowystarczalność energetyczna to priorytetowe kierunki rozwoju naszego rozwoju. Mamy już 18 instalacji prądotwórczych o łącznej mocy około 3 600 kWh i plan na budowę kolejnych - podkreśla Janusz Fic.

Krośnieńska spółka AGZ ma zakończyć inwestycję w ciągu roku.

- Od 30 lat prowadzimy działalność w zakresie projektowania i wykonawstwa sieci energetycznych i posiadamy spore doświadczenie. Zajmujemy się też budową farm fotowoltaicznych. Obecnie jesteśmy w trakcie budowy instalacji o mocy 1 MW ze stacją transformatorową w Rymanowie - mówi Grzegorz Zarzycki, prezes spółki AGZ.

Koszty przedsięwzięcia KHK pokryje w całości z dotacji i pożyczki z NFOŚiGW. Docelowo, w ramach tego projektu instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii powstanie też przy miejskiej oczyszczalni ścieków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto