Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krośnie powstaną dwie tężnie solankowe. Jedna z nich będzie przy bulwarach nad Wisłokiem

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Pierwsza tężnia solankowa w Krośnie powstała przy bloku TBS przy ul. Składowej
Pierwsza tężnia solankowa w Krośnie powstała przy bloku TBS przy ul. Składowej Ewa Gorczyca
W Krośnie jest już jedna tężnia solankowa, ale mieszkańcy Krosna chcą, by w mieście było ich więcej. Dwie kolejne powstaną jeszcze w tym roku. Miasto już szuka wykonawców.

Pierwsza tężnia solankowa w Krośnie działa od ubiegłego roku. Powstała w ramach inwestycji realizowanej na osiedlu Żwirki i Wigury, przez miejską spółkę Towarzystwo Budownictwa Mieszkaniowego. Blok u zbiegu ul. Składowej oraz Żwirki i Wigury, został zaprojektowany z uwzględnieniem wspólnych stref wypoczynkowo-rekreacyjnych dla mieszkańców. Na parterze zaplanowano klub seniora oraz świetlicę dla dzieci. Na zewnątrz urządzono plac zabawowy dla dzieci, obok zbudowano drewnianą altanę oraz tężnię solankową.

Jak się okazuje, krośnianie chcą, by w mieście było więcej tego typu obiektów. Postulaty ich budowania w miejskich parkach już od kilku lat trafiały na listy projektów zgłaszanych do Budżetu Obywatelskiego Krosna. Wnioskodawcy podkreślali, że sprzyjają one nie tylko podniesieniu kondycji zdrowotnej, zwłaszcza alergików czy seniorów, ale też integracji, stanowią atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu, są miejscem, gdzie można się wyciszyć i odpocząć. Jednak żadna z tych inicjatyw nie weszła w fazę realizacji.

W tym roku wśród zgłoszonych propozycji (zarówno w ramach inwestycji ogólnomiejskich, jak i puli przeznaczonej dla poszczególnych dzielnic i osiedli) znalazło się pięć lokalizacji: tereny rekreacyjne przy ul. Bursaki, bulwary nad Wisłokiem, osiedle Grota-Roweckiego, park przy Domu Ludowym na osiedlu Polanka i Ogródek Jordanowski.

Wnioski dotyczące dwóch ostatnich lokalizacji zostały odrzucone już na etapie weryfikacji formalnej. W głosowaniu na projekty ogólnomiejskie przepadł projekt budowy tężni solankowej w sąsiedztwie hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki (w tej okolicy funkcjonują także inne obiekty umożliwiające rekreację na powietrzu, m.in. siłownia zewnętrzna i kompleks basenów). Inwestycja, której koszt szacowano na 370 tysięcy złotych, znalazła się jednak dopiero na czwartym miejscu, a kwota wydzielona z BO na projekty ogólnomiejskie, pozwalała na zrealizowanie tylko jednej zwycięskiej propozycji (w tym roku będą to prace remontowe na cmentarzach komunalnych).

To, co nie udało się w części inwestycji ogólnomiejskich, udało się w ramach części Budżetu Obywatelskiego przeznaczonego dla dzielnic i osiedli. Z tej puli pieniędzy będą zbudowane dwie tężnie: na os. Grota-Roweckiego (koszt szacowany na 175 tys. zł) i tężnia nad Wisłokiem (koszt 170 tys. złotych).

Na realizację obu tych inwestycji miasto kilka dni temu ogłosiło przetargi, w trybie zaprojektuj i buduj.

Miejsce na tężnię na os. Grota Roweckiego znajdzie się przy ulicy Piastowskiej, między budynkiem MOPR a sklepem Delikatesy Centrum. Tam stanie wypełniona tarniną drewniana konstrukcja, długa na cztery metry, a przed nią ławki (minimum dwie). Obiekt będzie oświetlony i dostępny dla wszystkich, nie tylko mieszkańców osiedla.

Podobny charakter ma mieć tężnia solankowa w Śródmieściu. Znajdzie się w sąsiedztwie kładki nad Wisłokiem na ul. Fredry. Ma nawiązywać do projektowanego na sąsiedniej działce placu zabaw oraz powstających wzdłuż rzeki bulwarów, ze ścieżką spacerowo-rowerową.

Rozstrzygnięcie przetargów planowane jest w pierwszej połowie marca. Na zaprojektowanie i wykonanie tężni wykonawcy będą mieć pięć miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto