Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaniedbany teren przy ul. Chopina w Krośnie ma się zmienić w Park Sensoryczny. Zobaczcie, jak będzie wyglądał [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Nieco ponad milion złotych miasto chce przeznaczyć na urządzenie parku sensorycznego na terenach w sąsiedztwie ogródków działkowych przy ul. Chopina.

Teren pod inwestycję jest już częściowo przygotowany. Wycięto prawie 40 drzew (głównie wierzby, olchy, czeremchy). Teraz trzeba je wykarczować i wywieźć ich pnie i korzenie.

Od strony ul. Chopina zostaną posadzone nowe drzewa, w niżej położonym fragmencie terenu wytyczone zostaną ścieżki spacerowe i rowerowo-spacerowe. Alejki będą miały nawierzchnię z kostki brukowej, a tzw. place sensoryczne – z drewnianych zrębków. Powstaną też „ścieżki zmysłów”, na których wykorzystane zostaną różne materiały kamienie rzeczne, granit, żwir, kora, szyszki, drewniane bale i glina.

Na terenie ok. 0,7 ha mają też być obiekty małej architektury. Mieszkańcy będą mogli skorzystać również z altany grillowej, stanowiska grillowego z pergolami, siedzisk kamiennych i ławeczek ogrodowych. Całości dopełnią pomosty drewniane, trejaże oraz podwyższone rabaty. Teren mają urozmaicić ozdobne rośliny.

Jak informuje magistrat zgodnie z projektem zagospodarowania, teren będzie spełniał różne funkcje:

  • wypoczynkową
  • rekreacyjną
  • rehabilitacyjną

Funkcja rehabilitacyjna to przede wszystkim hortiterapia – część parku stworzona będzie w formie ogrodu sensorycznego dla osób niepełnosprawnych. Hortiterapia stosowana jest jako uzupełnienie innych form leczenia różnego typu schorzeń i zaburzeń. Istotą hortiterapii jest oddziaływanie na kondycję psychiczną, fizyczną i intelektualną pacjenta za pomocą roślin, a mówiąc bardziej precyzyjnie – ogrodu i prac ogrodniczych. Rehabilitacja w tej formie to przede wszystkim wykorzystanie zmysłów wzroku, słuchu i węchu, polegająca na obserwacji roślin, wsłuchiwaniu się w dźwięki przyrody, poznawaniu zapachów ogrodu.

Inwestycja to część projektu „Kreujemy+Rozwijamy+Ożywiamy+Stymulujemy+Nakreślamy+Odmieniamy=Krosno”, realizowanego z Funduszy Norweskich. Na wykonanie prac miasto ogłosiło przetarg. W piątek (22 kwietnia) otwarto oferty. Jedyna firma, która się zgłosiła, wyceniła koszt zadania na ponad 2 miliony. Po analizie oferty miasto zdecyduje, co dalej.

Już wcześniej miasto zrezygnowało z wielu elementów, które miały znaleźć się w Parku Sensorycznym. W pierwotnej wersji atrakcji miało być więcej. M.in. altana ogrodowa, pomosty widokowe, więcej miejsc do grillowania, fontanna, latarnie i reflektory podświetlające rośliny.

Postulat zaniedbanego terenu przy ogródkach działkowych przy ul. Chopina pojawił się już kilka lat temu. Był jednym z pomysłów zgłaszanych w ramach Budżetu Obywatelskiego.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto