MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy Pałac Kaczkowskich w Krośnie zmieni właściciela? Władze miasta chcą go odkupić i wyremontować [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Pałac Kaczkowskich to ważny budynek dla historii Krosna, ale z jego dawnej świetności dziś niewiele zostało. Władze miasta chcą go kupić i zainwestować w jej przywrócenie. Ten pomysł podzielił radnych.

Historia obiektu przy ul. Piastowskiej ma ścisły związek z narodzinami hutnictwa szkła w Krośnie. W 1923 roku przedstawiciele Spółki Akcyjnej Polskie Huty Szkła przyjechali do Krosna szukając miejsca na realizację projektu nowej inwestycji. Wybór padł na posiadłość Cecylii z hr. Potockich Kaczkowskiej. W jej pałacu podpisano akt kupna części ziemi dworskiej, na którym miała powstać huta szkła. Własnością huty stał się też pałacyk i otaczający go park.

Po wojnie został zagospodarowany i przystosowany do potrzeb załogi zakładu. Mieścił świetlicę, bibliotekę, przychodnię lekarską, przedszkole. W latach 60. przy pałacyku powstała kultowa „Szklana Grota”, była tu też siedziba Zakładowego Domu Kultury, który organizował rocznie przeszło 600 imprez, ściągających tysiące ludzi.

W 2004 roku zarząd huty sprzedał wpisany do rejestru zabytków budynek i park prywatnemu przedsiębiorcy. Ten miał plan, by Pałac Kaczkowskich wyremontować, z przeznaczeniem na restaurację i hotel. Rozpoczął prace, ale ambitne plany do tej pory nie doczekały się finału.

Niszczejący i zaniedbany park w 2016 roku wzięło w dzierżawę miasto i zainwestowało w jego rewitalizację. Teraz władze miasta chcą odkupić od obecnego właściciela całą nieruchomość (blisko 10 hektarów), razem z budynkiem.

- Stan techniczny obiektu wymaga przeprowadzenia pilnych prac, bez których budynek ulegnie bezpowrotnemu zniszczeniu. Nabycie przez miasto prawa własności tej nieruchomości pozwoli na pozyskanie środków zewnętrznych na jego remont i przywrócenie do dawnej świetności - argumentuje prezydent Piotr Przytocki.

Jak zapowiada, po remoncie i adaptacji budynek miałby służyć mieszkańcom – jako centrum spotkań i realizacji różnych inicjatyw społecznych. Widzi w nim miejsce m.in. dla krośnieńskiego teatru i klubu, nawiązującego do słynnej „Szklanej Groty”.

- Chcemy tam skupić ludzi kreatywnych, a tych w Krośnie przecież nie brakuje - mówi Przytocki.

Projekt uchwały, związanej z wykupem zabytkowej nieruchomości prezydent przedstawił do akceptacji radnym. Części z nich pomysł się podobał.

- Dziękuję prezydentowi za projekt tej uchwały. Mieszkańcy oczekują, by ten teren wreszcie uporządkować. To będzie inwestycja w ludzi - mówiła radna Anna Dubiel.

Pojawiły się też głosy sceptyczne wobec projektu.

- Czy stać nas na to? Zadłużenie miasta sięga 280 milionów złotych. Za naszą granicą trwa wojna, a my będziemy pałacyki remontować, zamiast budować schrony? - mówił radny Janusz Hejnar.

Padły też pytania o to, ile pieniędzy musi wyłożyć miasto na zakup nieruchomości.

- Zleciliśmy wycenę rzeczoznawcy. Ocenił wartość nieruchomości na kwotę 2 milionów 400 tysięcy złotych. Oferta właściciela jest wyższa. Negocjacje trwają, więc nie mogę podać finalnej ceny - wyjaśniała Anna Bąk, naczelnik wydziału geodezji, kartografii i gospodarki nieruchomościami UM.

Ostatecznie większością 12 głosów (głównie radnych Samorządnego Krosna) uchwała została przyjęta. Przeciw zakupowi nieruchomości było czterech radnych PiS. Pozostali wstrzymali się od głosu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto