Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eletrociepłownia Krosno podnosi stawki. Mieszkańcy zapłacą więcej za ogrzewanie i ciepłą wodę z sieci

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krośnieński Holding Komunalny
Od 1 sierpnia odbiorcy Elektrociepłowni Krosno zapłacą o 66 procent wyższe stawki. Będzie to miało przełożenie na opłaty czynszowe mieszkańców bloków krośnieńskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Nową taryfę dla Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i Elektrociepłowni Krosno zatwierdził już Urząd Regulacji Energetyki. Zarząd miejskiej spółki tłumaczy, że podwyżka spowodowana jest rekordowym wzrostem cen paliw - biomasy i węgla.

W ciągu jednego sezonu grzewczego Elektrociepłownia Krosno zużywa ok. 30 tysięcy ton zrębków drewna i ponad 2 tys. ton miału węglowego. Problemy ze wzrostem cen paliw oraz z ich dostępnością były już mocno odczuwalne w minionym sezonie grzewczym. Dlatego Krośnieński Holding Komunalny z dużym wyprzedzeniem rozpoczął przygotowania do nowego sezonu i wcześniej niż zwykle zakontraktował dostawy do miejskiej elektrociepłowni.

- Sezon, który jest przed nami, wydaje się absolutnie najtrudniejszy w ostatnich latach, a być może nawet w historii krośnieńskiej elektrociepłowni. Wzrost kosztów w odniesieniu do sezonu grzewczego 2020/2021 wynosi ponad 14 mln zł, co stanowi wzrost o blisko 270 procent - mówi Janusz Fic, prezes KHK.

Już od maja do elektrociepłowni zjeżdżają zamówione transporty miału węglowego.

- Liczymy, że całość potrzebnego zapasu uda się zgromadzić przed zimą - mówi prezes Janusz Fic.

Zamówienia na biomasę realizowane są na bieżąco. Przygotowano dodatkowy magazyn, aby jeszcze przed sezonem grzewczym zgromadzić zapas tego paliwa na około trzy miesiące pracy elektrociepłowni w pełni sezonu grzewczego.

Opłaty za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę wzrosną w Krośnie od 1 sierpnia średnio o 66,34 procent.

- Jest to podwyżka i tak mniejsza niż wstępnie zakładano, żeby zbilansować działalność elektrociepłowni ceny musiałyby wzrosnąć o blisko 100 procent. Jednak aby zagwarantować ciągłość pracy elektrociepłowni oraz środki na zakup paliwa podwyżki muszą być znaczące - tłumaczy Janusz Fic.

Jak dodaje, cena ciepła z Elektrociepłowni Krosno, w porównaniu do innych podobnych obiektów, jest jedną z najniższych w regionie. To dzięki inwestycjom oraz ich wsparciu z funduszy unijnych i FOŚ. W ostatnich latach wydano ponad 72 mln zł, m.in. na budowę nowoczesnych instalacji i kotła biomasowego oraz modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej miasta. Około 90 procent ciepła produkowanego w krośnieńskiej elektrociepłowni pochodzi z paliw odnawialnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto