Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska elektrociepłownia bazuje na paliwie z odnawialnych źródeł energii. Biomasa bardziej ekonomiczna i ekologiczna niż węgiel

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krośnieński Holding Komunalny
Ponad 90 procent energii cieplnej wyprodukowanej w ubiegłym roku w miejskiej elektrociepłowni w Krośnie pochodziło z biomasy a jedynie 10 procent – z węgla.

Zarządzający miejską spółką przekonują, że to ekologiczne i ekonomiczne działanie.

- Dzięki zastosowaniu do produkcji ciepła biomasy zamiast miału węglowego udaje się nam nie tylko obniżyć emisję dwutlenku węgla, ale też unikać gigantycznych kosztów związanych z zakupem uprawnień emisyjnych. Ceny te w ubiegłym roku wzrosły z około 25 euro do ponad 80 euro za tonę. Decyzje o stopniowym eliminowaniu węgla i zastosowaniu biomasy w naszym systemie ciepłowniczym przekładają się i na zdecydowanie niższe ceny za ciepło płacone aktualnie przez mieszkańców - wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Miał węglowy jest traktowany teraz jako paliwo rezerwowe i wykorzystywany jedynie w okresie szczytowego zapotrzebowania, gdy panują najniższe temperatury. Głównym źródłem produkcji ciepła dla mieszkańców Krosna i odbiorców instytucjonalnych, przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, są instalacje biomasowe, w które zainwestowała spółka.

W ubiegłym roku elektrociepłownia Krosno zużyła tylko ok. 2 tys. miału węglowego i aż 38 tys. ton biomasy, z tego ponad 1,7 tys. ton pochodziło z gałęzi dostarczonych do PSZOK i Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie.

Ceny paliwa i ceny ciepła rosną

Prezes Fic nie ukrywa, że kryzys energetyczny, z jakim mamy do czynienia w całej Europie, nie ominął także krośnieńskiej spółki. Gigantyczny wzrost cen paliw, w tym również biomasy, której cena wzrosła w ciągu minionego roku o ok. 120 procent, niestety będzie miał odbicie także we wzroście cen płaconych przez mieszkańców za ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Jednak dzięki inwestycjom w modernizację elektrowni są one aktualnie i będą w dalszym ciągu niższe niż w innych miastach, które cały czas bazują na produkcji energii cieplnej z miału węglowego - podkreśla Janusz Fic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto