Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krosno za kilkanaście lat chce osiągnąć samowystarczalność energetyczną. Tworzy plan działań

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Farma fotowoltaiczna powstała już m.in. na dawnym składowisku odpadów w Krośnie
Farma fotowoltaiczna powstała już m.in. na dawnym składowisku odpadów w Krośnie Archiwum Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego
Do 2040 roku Krosno chce stać się miastem samowystarczalnym energetycznie i neutralnym klimatycznie. Rozpoczęto przygotowania do inwestycji, dzięki którym może to osiągnąć.

Ma w tym pomóc dokument, na powstanie którego miasto pozyskało grant z programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu Miejskiego.

- Konieczne jest określenie, w jakim punkcie jesteśmy oraz „zaprojektowanie” strategii, która pozwoli nam to osiągnąć, a w dalszej kolejności da możliwość wsparcia mieszkańców w ich inwestycjach – termomodernizacji, wymianie stolarki czy instalacji odnawialnych źródeł energii - tłumaczy Małgorzata Bocianowska z wydziału komunalnego, ochrony środowiska i gospodarki lokalami w UM w Krośnie.

Ankieta dla mieszkańców

Magistrat chce w tym celu poznać zapotrzebowanie mieszkańców i ich gospodarstw domowych na energię. Pozwoli to określić, jaki procent domów wymaga modernizacji, ile jest wyposażonych w odnawialne źródła energii jak fotowoltaika, ilu mieszkańców ogrzewa domy przy wykorzystaniu nowych technologii jak np. pompy ciepła.

- Traktujemy miasto jako jeden organizm – zarówno zużywający, jak i wytwarzający energię. Budynki prywatne stanowią jego dużą część. Dlatego prosimy mieszkańców o informacje dotyczące ich gospodarstw domowych. Przygotowaliśmy anonimową ankietę, która ma w tym pomóc. Niezależnie od tego badamy budynki użyteczności publicznej: szkoły, przedszkola, budynki miejskie - mówi wiceprezydent Tomasz Soliński.

Dotacje na domowe inwestycje

W latach 2017-2020 Krosno pozyskało ponad 8,4 mln zł w ramach „projektów parasolowych” dofinansowanych z Unii Europejskiej i udzieliło mieszkańcom dotacji na montaż paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę oraz kotłów gazowych. Skorzystało z tego wtedy blisko 700 rodzin.

- Dane statystyczne, które uzyskamy od mieszkańców w ankietach pozwolą nam starać się o granty, którymi będziemy mogli wesprzeć mieszkańców w ich inwestycjach, podobnie jak zrobiliśmy to w ubiegłych latach - dodaje wiceprezydent.

Władze miasta przewidują, że mieszkańcy będą mogli starać się o dofinansowanie na docieplenia budynków, wymianę stolarki, modernizację instalacji wewnętrznych: elektrycznej i C.O. oraz hybrydowych instalacji grzewczych czyli pompy ciepła zasilanej fotowoltaiką wraz z zasobnikiem ciepła.

Ankietę można wypełnić za pośrednictwem formularza elektronicznego na stronie internetowej miasta (TUTAJ). Dostępna jest także wersja papierowa – można ją otrzymać w Biurach Obsługi Urzędu Miasta Krosna: przy ul. Lwowskiej 28a, Bieszczadzkiej 5 i Staszica 2 lub wydrukować pobierając ze strony krosno.pl i dostarczyć do urzędu. Szczegółowych informacji udziela Wydział Komunalny, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami Urzędu Miasta Krosna, ul. Bieszczadzka 5, e-mail: [email protected], telefon: 13 47 43 629.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto