Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa murale upamiętnią stulecie hutnictwa szkła w Krośnie. Malowidła ozdobią budynek dawnej „Jedynki” [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Artyści tworzą murale w miejscu, gdzie działała najstarsza w Krośnie huta szkła. Malowidła powstają na elewacji przebudowanego na Park Handlowy obiektu dawnej hali produkcji ręcznej szkła, między ul. Niepodległości i Grodzką.

Projekt to inicjatywa Muzeum Rzemiosła w Krośnie, realizowany w partnerstwie z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie oraz współpracy z samorządem Krosna.

- W 1923 roku powstała w Krośnie pierwsza huta szkła. Chcemy upamiętnić to wydarzenie. Stąd pomysł na mural i tablicę w rzeźbiarskiej formie - mówi Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła.

Murale zostaną namalowane na budynku dawnej huty, tzw. Jedynki. Po sprzedaży nieruchomości obiekt hali produkcyjnej został przebudowany na galerię handlową, ale z uwzględnieniem historycznego charakteru. Zachowane zostały mury i oryginalna, ręcznej roboty konstrukcja drewnianej więźby dachowej, łączonej w formie kratownicy. Konserwator zabytków nie zezwolił także na wyburzenie ceglanych kominów. Cały obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

Główny mural powstaje na fasadzie pasażu handlowego od strony ul. Niepodległości. Drugi na elewacji szczytowej, od strony wjazdu na parking z ul. Grodzkiej. Malują je artyści, którzy wcześniej stworzyli w Krośnie inny mural: przy wjeździe na Starówkę, przedstawiający wynalazcę Jana Szczepanika.

Łukasz Rudecki i Paweł Witkowski są związani z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego oraz Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

- Działają jako team, tworzą ogólnopolski projekt, promujący sztukę. Pokazują dzieła naszych rodzimych artystów, przenosząc ich obrazy na elewacje, w formie murali - przedstawia twórców Marta Rymar.

Tablicę, która upamiętni stulecie hutnictwa szkła w Krośnie, zaprojektował prof. Andrzej Zwolak z ASP w Krakowie. Zostanie umieszczona na zabytkowym kominie „Jedynki”.

Prace nad tworzeniem dzieł już trwają.

- Elewacja gruntowana jest specjalnym środkiem, głęboko penetrującym, żeby malowidło się trzymało i było trwałe. Mural wykonywany jest specjalnymi farbami, a potem jeszcze nałożony zostanie specjalny impregnat, który powoduje, że te farby się nie złuszczają i nie pękają - opowiada Marta Rymar.

Na malowidłach zobaczymy, jak wyglądała stara huta i ręczna produkcja szkła. Inspiracją były archiwalne zdjęcia i foldery reklamowe.

- To ma być hołd oddany ludziom, którzy tworzyli przemysł szklarski w Krośnie, tworzyli ważną cześć historii naszego miasta. Z hutą związane były całe rodziny i pokolenia krośnian - podkreśla Marta Rymar.

Koszt realizacji projektu to 100 tysięcy złotych. 70 tys. przekazało Narodowe Centrum Kultury, 30 tys. to wsparcie z budżetu miasta. Zakończenie prac planowane jest w przyszłym tygodniu. Uroczyste odsłonięcie murali i tablicy odbędzie się 17 września.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto