Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIV Krośnieński Konkurs Literacki rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]

Robert Orzechowski
XIV Krośnieński Konkurs Literacki rozstrzygnięty
XIV Krośnieński Konkurs Literacki rozstrzygnięty http://www.krosno.pl/
W Czytelni Gł. Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom XIV Krośnieńskiego Konkursu Literackiego.

XIV Krośnieński Konkurs Literacki rozstrzygnięty

Konkurs, zorganizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie i Krośnieńską Bibliotekę Publiczną przy wsparciu finansowym Gminy Krosno, honorowym patronatem objęli Prezydent Miasta Krosna i Starosta Powiatu Krośnieńskiego.

Mariusz Kalandyk - przew. jury omawia zasady oceny prac

Po raz czternasty młodzi ludzie - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z siedmiu województw Polski południowo-wschodniej - postanowili skonfrontować swoją twórczość z oceną jurorów i publiczności. Na konkurs wpłynęło 143 prace nadesłane przez 92 osoby.

Wiersze i utwory prozatorskie oceniało jury w składzie: dr Mariusz Kalandyk - poeta, prozaik, krytyk; Anna Pelc - nauczyciel polonista, wykładowca w PSKAKiB w Krośnie oraz Bogusława Bęben - wicedyrektor KBP.

Laureaci konkursu z jurorami

M. Kalandyk we wstępie do specjalnego numeru „Krośnieńskich Zeszytów Bibliotecznych”, w którym ukazały się wszystkie nagrodzone utwory pisze: Lektura tekstów nadesłanych przez młodych autorów skłania do kilku słów refleksji. To przecież w ich wyznaniach ukryty jest specyficzny pejzaż – powidok (obraz wewnętrzny) – rzeczywistości, która ich otacza: zachwyca lub uwiera, bawi, boli, zmusza do kontestacji, opisu, oceny…

Nagrodę odbiera lauretka II miejsca Magdalena Kozłowska

Swoje uwagi na temat tekstów, które wpłynęły na konkurs przedstawił również w prezentacji podczas finałowej uroczystości, pokazując wybrane utwory – zarówno te wymagające znacznej korekty, jak i te wzorcowe, które stanowić mogą inspirację dla piszących. Wśród wierszy współczesnych polskich poetów, godnych zauważenia – przeczytał wiersze: Łukasza Jarosza – tegorocznego laureata I edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Krystyny Miłobędzkiej i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

Jeżeli czytamy wasze teksty, nie znamy waszych twarzy, ale już zaczynamy szukać waszych tożsamości i tą tożsamość siłą rzeczy musimy oceniać – a więc oceniamy sprawność i dojrzałość językową, świadomość artystyczną i świadomość estetyczną – mówił M. Kalalndyk do młodych ludzi.

Lauretka I miejsca Anna Ślemp przeczytała nagrodzony utwór

Podkreślił również znaczenie czytania w rozwoju twórczym: To w jaki sposób czytacie i co czytacie świadczy o tym jakie macie techniki gromadzenia doświadczenia literackiego, bo wy już nie możecie czytać tylko dla przyjemności. Przyjemność jest w punkcie wyjścia, a potem zaczyna się odpowiedzialność…

Nagrody i wyróżnienia XIV KKL przyznane zostały w dwóch kategoriach: proza artystyczna oraz poezja, odrębnie dla każdej grupy wiekowej.

Laureatom nagrody wręczali: Wiceprezydent Miasta Krosna – Bronisław Baran oraz Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Guzik.

Gratulacje wszystkim laureatom złożył Wiceprezydent Bronisław Baran

Ponadto w finałowej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Rady Miasta Krosna: Zdzisław Dudycz - Zastępca Przewodniczącego Rady, Anna Dubiel – Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki, Anna Bazan - Przewodnicząca Komisji Rodziny i Edukacji, a także Zygmunt Rysz – Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki oraz Ewa Bukowiecka – Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie.

W grupie gimnazjów w kategorii poezja II nagrodę jury przyznało Julii Rutkowskiej z Gimnazjum Dwujęzycznego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krośnie za wiersz Słowa, _natomiast III nagrodę otrzymałaZofia Przyprawa, również z Gimnazjum Dwujęzycznego w Krośnie za wiersz _Nad pustą kartką zawieszam rękę.

Gratulacje i życzenia Wicestarosty Andrzeja Guzika

W tej grupie wiekowej w kategorii proza **II nagrodę przyznano**Annie Szczurek z Publicznego Gimnazjum w Miejscu Piastowym za opowiadanie Tajemniczy nieznajomy, natomiast III_Martynie Gierlickiej z Gimnazjum w Jedliczu za utwór: _Zły sen. _Jury zdecydowało o nie przyznawaniu pierwszych miejsc w tej kategorii wiekowej. Natomiast przyznano cztery wyróżnienia: Katarzynie Guzek z Gimnazjum nr 2 w Krośnie za utwór _Biała Lilia; Jakubowi Prejznarowi z Gimnazjum w Jedliczu za utwór Pierwsza moja postapokaliptyczno-pesymistyczna opowieść; Zuzannie Filip z Gimnazjum nr 4 w Krośnie za wiersz Próba myślenia oraz Maksymilianowi Dendura z Gimnazjum nr 4 w Krośnie za zestaw wierszy Miłość, która jest w nas i List do przyjaciela.

W grupie szkół ponadgimnazjalnych w kategorii poezja I nagrodę otrzymała Marta Andruszków z LO im. Powstańców Śląskich Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim za zestaw wierszy Pajęczyna i Kryształowy blask, _II nagrodę otrzymał Patryk Mąka z I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie za wiersz _inc.__Czy gdybym był deszczem, _natomiast III Iwona Sikora z Technikum nr 6 ZS Elektronicznych w Rzeszowie za utwór Standardy współczesności. _

Koncert Kingi Jamrogi

W kategorii proza I nagrodę przyznano Annie Ślemp z Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie za utwór: inc. Usłyszałem szmer, _II nagrodę otrzymałaMagdalena Kozłowska z I LO im. M. Kopernika w Krośnie za utwór _Przyjdę wiosną; _natomiast III Anna Paliga z II LO im. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie za _Układankę.

Ponadto jury wyróżniło: Klaudię Kwiecińską z I LO im. M. Reja w Jędrzejowie za wiersz Nad Sołą; Karolinę Witkiewicz z Liceum Plastycznego im. T. Brzozowskiego w Krośnie za zestaw wierszy Próba przed końcem świata i Tutaj; Oliwię Czuk z II LO w Kędzierzynie Koźlu za wiersz Minuta do nieświadomości _oraz Maksymiliana Myśliwca z Technikum nr 6 Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie za utwór _Fajerwerk _i Natalię Dzidę z I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie za utwór _inc. Kochana Libby.

Uczestnicy i zaproszeni goście

Nagrody specjalne Starosty Powiatu Krośnieńskiego otrzymały: Julia Dural – uczennica I LO im. M. Kopernika w Krośnie za utwór To co było oraz Weronika Sterkowiec z Gimnazjum w Jedliczu za utwór Kiedy słońce jeszcze śpi.

Specjalną nagrodę przyznało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Urszuli Haluch z I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach za utwór Utopić smutki; nagrodę wręczyła Grażyna Ziembicka - Przewodnicząca Zarządu Oddziału SBP w Krośnie, natomiast Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej nagrodą uhonorowało Agatę Domagałę z I LO im. KEN w Końskich za utwór Szklana rybka.

Dodatkową nagrodą dla wszystkich zgromadzonych w Czytelni Głównej KBP na finałowej uroczystości Konkursu był koncert w wykonaniu Kingi Jamrogi – studentki Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, finalistki ogólnopolskich konkursów i festiwali, związanej z krośnieńskim zespołem Dysonans.

Nagrodę odbiera Julia Rutkowska

Gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu i świąteczne życzenia złożyli Wiceprezydent Krosna - Bronisław Baran, Andrzej Guzik – Wicestarosta Powiatu Krośnieński i Teresa Leśniak - Dyrektor KBP. Specjalne podziękowania skierowano do nauczycieli i opiekunów. _14. edycja Krośnieńskiego Konkursu to fakt godny podkreślenia. Kolejny rok aktywizujemy młodych ludzi do uczestniczenia w tym konkursie, stwarzamy warunki każdemu, kto ma chęci, talent i pasję, aby mogli je rozwijać – _mówił B. Baran.

„Słodką nagrodę” dla uczestników finałowej uroczystości ufundowali Starosta Powiatu Krośnieńskiego i Prezydent Krosna.

Wszystkie utwory laureatów konkursu – opublikowane zostały również w wersji elektronicznej w Krośnieńskiej Bibliotece Cyfrowejwww.kbc.krosno.pl_Żniwo konkursowe jest obfite, talenty obecne, a pomysły artystyczne w ich najciekawszych realizacjach – warte uwagi i czytania! – _pisze M. Kalandyk na zakończenie wstępu do Zeszytu.

Monika Machowicz

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto