Prace ziemne przy budowie bloku energetycznego w Krośnie zbliżają się do końca [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Pozostałości z sortowania odpadów komunalnych z 28 miast gmin Podkarpacia będą spalane w budowanym w Krośnie bloku energetycznym.

Inwestycja, której wartość wynosi 135 milionów złotych powstaje na terenie Elektrociepłowni Krosno, przy ul. Sikorskiego. Inwestorem jest Krośnieński Holding Komunalny, a wykonawcą - polsko-francuskie konsorcjum firm Instal Warszawa i Paprec Group.

Aktualnie trwają prace ziemne, w tym żelbetowe, związane m.in. z budową fundamentów i płyt fundamentowych pod halę technologiczną, obiekty bunkrów i kotła, oraz prace instalacyjne.

- Plac budowy zmienia się z tygodnia na tydzień. Prace idą zgodnie z harmonogramem i wiele wskazuje na to, że niebawem zakończy się etap robót ziemnych i „wyjdziemy na powierzchnię” - mówi Jan Guzik, dyrektor ds. technicznych w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym.

Wykonawca kompletuje też podstawowe urządzenia i maszyny, które będą na wyposażeniu budowanej instalacji, m.in.: kocioł parowy, ruszt wahliwy, turbina parowa. Montaż kluczowych urządzeń planowany jest na III kwartał tego roku.

Obiekt ma być oddany do użytku we wrześniu przyszłego roku. To największe przedsięwzięcie inwestycyjne w historii miejskiej spółki. Powstaje w ramach projektu „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego – II etap”. Dofinansowanie zapewnił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Władze miasta i Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego zapewniają, że blok energetyczny, budowany w Krośnie, będzie obiektem nowoczesnym, spełniającym wszystkie normy środowiskowe i bezpieczeństwa dla otoczenia. Wszystko znajdować się będzie w zamkniętej konstrukcyjnie hali. Zastosowane zostaną w nim sprawdzone technologie i najlepsze rozwiązania, w tym zaawansowana instalacja oczyszczania spalin, dzięki której nastąpi istotne obniżenie poziomu emisji w porównaniu do obecnego stanu. Całodobową będą nad nim czuwać automatyczne systemy pomiarowe.

W bloku energetycznym rocznie ma być spalane 22 tys. ton odpadów, które nie podlegają recyklingowi, nie mogą być składowane na składowisku ani też w żaden sposób ponownie wykorzystane. Na bazie tego paliwa produkowana będzie energię cieplną i energię elektryczną.

Prof. Górski o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie