Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace ziemne przy budowie bloku energetycznego w Krośnie zbliżają się do końca [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Pozostałości z sortowania odpadów komunalnych z 28 miast gmin Podkarpacia będą spalane w budowanym w Krośnie bloku energetycznym.

Inwestycja, której wartość wynosi 135 milionów złotych powstaje na terenie Elektrociepłowni Krosno, przy ul. Sikorskiego. Inwestorem jest Krośnieński Holding Komunalny, a wykonawcą - polsko-francuskie konsorcjum firm Instal Warszawa i Paprec Group.

Aktualnie trwają prace ziemne, w tym żelbetowe, związane m.in. z budową fundamentów i płyt fundamentowych pod halę technologiczną, obiekty bunkrów i kotła, oraz prace instalacyjne.

- Plac budowy zmienia się z tygodnia na tydzień. Prace idą zgodnie z harmonogramem i wiele wskazuje na to, że niebawem zakończy się etap robót ziemnych i „wyjdziemy na powierzchnię” - mówi Jan Guzik, dyrektor ds. technicznych w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym.

Wykonawca kompletuje też podstawowe urządzenia i maszyny, które będą na wyposażeniu budowanej instalacji, m.in.: kocioł parowy, ruszt wahliwy, turbina parowa. Montaż kluczowych urządzeń planowany jest na III kwartał tego roku.

Obiekt ma być oddany do użytku we wrześniu przyszłego roku. To największe przedsięwzięcie inwestycyjne w historii miejskiej spółki. Powstaje w ramach projektu „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego – II etap”. Dofinansowanie zapewnił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Władze miasta i Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego zapewniają, że blok energetyczny, budowany w Krośnie, będzie obiektem nowoczesnym, spełniającym wszystkie normy środowiskowe i bezpieczeństwa dla otoczenia. Wszystko znajdować się będzie w zamkniętej konstrukcyjnie hali. Zastosowane zostaną w nim sprawdzone technologie i najlepsze rozwiązania, w tym zaawansowana instalacja oczyszczania spalin, dzięki której nastąpi istotne obniżenie poziomu emisji w porównaniu do obecnego stanu. Całodobową będą nad nim czuwać automatyczne systemy pomiarowe.

W bloku energetycznym rocznie ma być spalane 22 tys. ton odpadów, które nie podlegają recyklingowi, nie mogą być składowane na składowisku ani też w żaden sposób ponownie wykorzystane. Na bazie tego paliwa produkowana będzie energię cieplną i energię elektryczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto