Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krosno sfotografowane z lądu i powietrza. Mapa miasta w trzech wymiarach będzie dostępna dla wszystkich

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
nowiny24.pl
Miasto inwestuje 230 tys. zł w powstanie ortofotomapy, modelu 3D oraz numerycznego modelu terenu Krosna. Z danych będą korzystać inwestorzy i mieszkańcy.

Przedsięwzięcie to część projektu „Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy + Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO”.

- Realizacja zadania jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wiarygodną i precyzyjną informację przestrzenną. Problemy z brakiem tego typu kompleksowego opracowania dotyczą zarówno administracji samorządowej, jak i mieszkańców, różnego rodzaju służb oraz potencjalnych inwestorów - mówi Anna Bąk, naczelnik wydziału Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami w UM Krosno.

Obecnie na stronie internetowej miasta są dostępne tylko mapy numeryczne i tradycyjna ortofotomapa ze zdjęć lotniczych. Wszystkie te opracowania pokazują jednak tylko dane dwuwymiarowe, czyli „widok z góry”. Z tego powodu uzyskane informacje mogą być często niejednoznaczne. Ich weryfikacja wymaga przeprowadzenia kosztownych pomiarów terenowych.

- Opracowanie tzw. prawdziwej ortofotomapy, modelu 3D i numerycznego modelu terenu w ogromnym stopniu ułatwi dokonywanie szeregu analiz danych w trzech wymiarach i pomoże w realizacji wielu inwestycji na terenie miasta Krosna - tłumaczy Anna Bąk.

Panoramiczne zdjęcia wykonywano z samochodu. Zdjęcia z powietrza – z samolotu, wyposażonego w system kamer, które rejestrują obraz pod różnym kątem. Dzięki temu każde miejsce w Krośnie będzie można zobaczyć z różnej perspektywy.

- W ramach lotniczego skaningu laserowego planiści, urbaniści, projektanci, architekci, ale przede wszystkim mieszkańcy uzyskają szybki dostęp do precyzyjnego Numerycznego Modelu Terenu, a co za tym idzie do bardzo dokładnych danych o ukształtowaniu terenu łącznie - mówi Anna Bąk.

Jak dodaje, dane będą mogły być wykorzystane przy realizacji inwestycji publicznych i prywatnych, obniżając przy tym koszt ich realizacji.

Zdjęcia panoramiczne wykonane z poziomu terenu, jednocześnie ze zdjęciami lotniczymi, są uzupełnieniem informacji przestrzennej w granicach pasów drogowych. Dane pozyskane ze zdjęć panoramicznych, przed udostępnieniem ich na portalu, zostaną zanonimizowane.

Urzędnicy twierdzą, że takie kompleksowe opracowanie przyniesie konkretne korzyści. Koszt projektu to zaledwie niewielki procent kosztów, jakie należałoby ponieść do zebrania tego typu danych tradycyjnymi metodami pomiarowymi.

- Dla przykładu szacujemy, że koszt uzyskania tej samej jakości danych wysokościowych dla nowo pozyskanych terenów po dawanym lotnisku „Iwonicz”, stanowiących strefę inwestycyjną, byłby porównywalny z budżetem całego projektu, który dostarcza znacznie więcej danych dla obszaru całego miasta - mówi Anna Bąk.

Projekt miasto realizuje go dzięki dotacji z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa, finansującego inwestycje sprzyjające lokalnemu rozwojowi.

Norweski Mechanizm Finansowy (tzw. Fundusze Norweskie) to bezzwrotna forma pomocy zagranicznej przyznawanej przez Norwegię nowym państwom członkowskim UE. W zamian za pomoc finansową Norwegia może korzystać z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie jest jej członkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto