Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krośnieński Holding Komunalny podnosi stawki. Mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i ścieki. Podwyżka dla Krosna i Korczyny już obowiązuje

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Mieszkańcy Krosna i Korczyny już w tym miesiącu zapłacą więcej za wodę z sieci komunalnej – blisko o jedną piątą. Drożeją też ścieki. Podwyżek mogą spodziewać się także mieszkańcy sześciu innych gmin powiatu krośnieńskiego, do których wodę dostarczają Wodociągi Krośnieńskie.

Ostatnia podwyżka opłat za wodę i ścieki była na początku 2021 roku. Teoretycznie cena powinna utrzymać się do końca tego roku, bo taryfa zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, wprowadzona od 1 stycznia 2021, miała obowiązywać przez trzy lata. Jednak Krośnieński Holding Komunalny, do którego należy spółka Wodociągi Krośnieńskie, zwrócił się do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Rzeszowie o jej skrócenie i zgodę taką otrzymał.

O ile wzrosną ceny?

RZGW zatwierdził już nowe taryfy. Wyższe stawki opłat za wodę i ścieki dla Krosna i gminy Korczyna weszły od 1 września. Cena za wodę dla gospodarstw domowych wzrasta w Krośnie o 19,7 proc, za ścieki – o 4,8 proc. W gminie Korczyna woda drożeje o 19,5 procent, ścieki – o 13,2 procent. Zmieniły się też stawki opłat abonamentowych.

Krośnieński Holding Komunalny tłumaczy, że podniesienie taryfy było konieczne, bo aktualne koszty produkcji wody były znacząco wyższe niż jej finalna cena.

- Taryfy, zatwierdzone jeszcze w 2020 roku, były nieadekwatne do aktualnych warunków ekonomicznych. Spowodowane to było bardzo dużym wzrostem kosztów działalności wodociągowej w ostatnich latach, które nie były uwzględnione w tych taryfach - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Jak wylicza, na wzrost kosztów złożyły się przede wszystkim inflacja, podwyżki cen energii elektrycznej, gazu oraz odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek.

- Ponieważ spółka ponosiła znaczące straty na działalności wodociągowej, musiała radykalnie spowolnić, a nawet ograniczyć i zawiesić wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji, związanych z rozbudową sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Zatrzymane zostały również tak ważne zadania jak przygotowanie procesów modernizacji Zakładów Uzdatniania Wody „Wisłok” w Iskrzyni i „Jasiołka” w Szczepańcowej. Taka sytuacja była bardzo niepokojąca, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych i rosnącego ryzyka niedoborów wody w przyszłości - tłumaczy Janusz Fic.

KHK już od roku starał się o skrócenie trzyletniego okresu obowiązywania taryf. Dostał zgodę w przypadku Krosna i Korczyny. Na tym jednak nie koniec, bo wnioski o zmianę taryf zostały złożone także dla gmin Wojaszówka, Miejsce Piastowe, Chorkówka, Krościenko Wyżne, Jedlicze i Iwonicz-Zdrój.

- Podwyżka ta jest niestety dla mieszkańców znacząca, ale jest i tak niższa od wskaźnika skumulowanej inflacji za okres od zatwierdzenia dotychczasowej taryfy - mówi Janusz Fic.

Jak przekonuje, zmniejszenie wysokości podwyżki opłat za wodę i ścieki było możliwe dzięki oszczędnościowym działaniom, jakim jak w rozbudowa własnych źródeł energii, które ograniczyły wpływ wzrostu kosztów energii na prowadzoną działalność.

Ponad 40 procent energii zużywanej w Wodociągach Krośnieńskich pochodzi z własnych instalacji prądotwórczych, zainstalowanych w zakładach (ujęcia wody funkcjonują w Sieniawie, Szczepańcowej i Iskrzyni).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto