MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Alarmujący wzrost liczby zgonów w Krośnie. Od początku tego roku zmarło o ponad 40 procent mieszkańców więcej niż rok temu

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Alarmujące dane na temat wzrostu liczby zgonów w Krośnie, w porównaniu do okresu sprzed pandemii przedstawił na sesji rady miasta wiceprezydent Bronisław Baran. Miasto chce zachęcać mieszkańców do szczepień, będą nowe punkty gdzie można przyjąć preparat przeciwko COVID. - To akcja ratująca życie - podkreśla wiceprezydent Bronisław Baran.

Szczepienia mieszkańców były jednym z tematów dyskutowanych na ostatniej sesji Rady Miasta. Chodziło m.in. o punkty szczepień populacyjnych i masowych i zwiększenie liczby wykonywanych szczepień.

W tej sprawie do prezydenta zwrócili się z pytaniem radny Robert Hanusek i radny Marcin Niepokój. - Chciałbym wiedzieć, czy takie punkty przygotowaliśmy jako gmina, czy takie działania zostały nam zlecone - pytał radny Hanusek.

Radny wystąpił też o informacje dotyczące liczby zachorowań, liczby hospitalizowanych i zmarłych z powodu COVID-19 krośnian.

Temat ten interesował także radnego Witolda Skibę.

– Chciałbym wiedzieć, które jednostki Podstawowej Opieki Zdrowotnej na terenie miasta Krosna prowadziły i prowadzą szczepienia, które z nich dodatkowo chcą uczestniczyć w programie szczepień populacyjnych. Czy takie szczepienia masowe będą się odbywać? Co miasto oferuje tym podmiotom w ramach pomocy przy tych szczepieniach a o co muszą zadbać we własnym zakresie.?

Prezydent Piotr Przytocki odpowiadał, że miasto podjęło już wcześniej szereg działań dotyczących zapewnienia szczepień.

- Zaczęliśmy od tzw. szczepień populacyjnych - informował wiceprezydent Bronisław Baran. - Do ich przeprowadzenia zgłosiły się działające w Krośnie niepubliczne ZOZ-y: Specmed, S.A. - Med Eskulap, do tego dołączyło się jeszcze Centrum Medyczne Medyk z Rzeszowa - wyliczał.

Szczepienia prowadził też szpital. Tam szczepili się m.in. pracownicy edukacji.

- W Krośnie zaszczepiło się 46 procent nauczycieli - poinformował wiceprezydent.

Już kilka tygodni temu wojewoda zobowiązała samorząd Krosna do tworzenia punktów szczepień masowych.

- Wskazaliśmy jako lokalizacje trzy dzielnicowe domy ludowe a w późniejszym terminie – także halę sportową. Uznano jednak, że nie będzie aż tak dużej potrzeby tworzenia punktów masowych w naszym rejonie. Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że, po kontroli, mamy zgodę NFZ na funkcjonowanie punktu szczepień w Dzielnicowym Domu Kultury na Białobrzegach.

Tam szczepienia ma wykonywać Eskulap. W pomieszczeniach Domu Ludowego w Suchodole chciała szczepić firma INTERCARD. - Niestety, kontrolerzy NFZ nawet nie chcieli weryfikować tej propozycji - przyznał wiceprezydent Baran.

Trzecią zgłoszoną lokalizacją była hala sportowa przy ul. Bursaki.

- Jest pozytywna opinia NFZ, czekamy na decyzję wojewody. Tam szczepić będzie Specmed a uruchomienie planujemy w przyszłym tygodniu. Będzie można tam wykonać ok. 550 szczepień dziennie - zapowiedział wiceprezydent.

Jak pomoże miasto?

- Zalecenia były takie, że mamy znaleźć pomieszczenia i je utrzymywać, wyposażyć m.in. w internet. Angażujemy się, bo chcielibyśmy, żeby jak największa liczba mieszkańców Krosna zaszczepiła się bez konieczności wyjeżdżania i dłuższego okresu oczekiwania - mówił Bronisław Baran.

Ze statystyk Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Krośnie wynika, że zaszczepionych jest ok. 20 procent mieszkańców miasta i powiatu.

- Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców i liczbę punktów szczepień wystarczyłoby 20 tygodni do wyszczepienia wszystkich. Taką informację otrzymałem z Sanepidu. Dlatego uznano, że nie potrzeba więcej punktów szczepień masowych, choć my byliśmy gotowi je tworzyć - wyjaśniał wiceprezydent Baran.

Wysoka śmiertelność

Mówiąc o zaangażowaniu samorządu nawiązał do podanych ostatnio danych, mówiących o wzroście liczby zgonów w Polsce w stosunku do poprzednich lat.

- Z wszystkich województw to Podkarpacie ma największą umieralność, nastąpił wzrost o 32 procent w porównaniu do roku sprzed pandemii. Sprawdziłem, jak to wygląda, jeśli chodzi o Krosno. W 2020 roku zmarło 565 krośnian. A od 1 stycznia do 25 kwietnia 2021 odnotowano już 234 zgony. W porównywalnym okresie ub. roku zmarło 166 osób. Tak więc to wzrost o 41 procent - obrazował.

Wiceprezydent podkreślał, że samorząd chce zachęcać mieszkańców do szczepienia się i tworzyć do tego warunki. - To akcja ratująca życie. Musimy powstrzymać tę sytuację w mieście, która jest bardzo niekorzystna - mówił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto