MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna szkoła rodzenia została uruchomiona w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Starostwo Powiatowe w Krośnie
W Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie otwarto szkołę rodzenia „Moc Narodzin”. Została reaktywowana w wyremontowanych pomieszczeniach „starego szpitala”.

Dyrektor szpitala Leszek Kwaśniewski podkreśla, że jest to realizacja wcześniejszych planów.

- Udało się wygospodarować pomieszczenie w obiektach przy ul. Grodzkiej i teraz możemy oficjalnie zainaugurować działalność - mówi.

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowany personel oddziału ginekologiczno-położniczego krośnieńskiego szpitala, specjalistki w zakresie opieki okołoporodowej, a także z uprawnieniami pedagogicznymi do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

Przyszła mama może uzupełnić informacje na temat metod radzenia sobie z dolegliwościami ciążowymi, dowie się jak znosić ból towarzyszący skurczom macicy i w jaki sposób najlepiej współpracować z położną w czasie porodu. Podczas warsztatów nauczy się odpowiednich technik relaksacyjnych i oddechowych. Pozna także ćwiczenia gimnastyczne, przygotowane tak, aby nie zaszkodziły jej i dziecku, a zapewniły sprawność fizyczną i komfort życia.

Zajęcia obejmują także naukę pielęgnacji noworodka i techniki karmienia piersią. Dużo uwagi poświęca się też problemom psychologicznym i emocjonalnym w ciąży i po urodzeniu dziecka. Kobiety otrzymują ponadto informacje związane z przyjęciem do szpitala, już do porodu.

Dyrektor Leszek Kwaśniewski podkreśla korzyści z uczestnictwa w szkole rodzenia.

- Pozwala na świadome współdecydowanie o przebiegu i charakterze porodu, poznanie fizjologii porodu oraz rozwiąże wątpliwości, które czekają podczas przyjścia dziecka na świat. A udział obojga przyszłych rodziców sprzyja pogłębianiu i wzbogacaniu związku między nimi oraz dobrze służy rozwijaniu partnerstwa - tłumaczy.

W oficjalnym otwarciu szkoły rodzenia wzięli udział prezydent Krosna Piotr Przytocki i starosta Jan Pelczar. To dzięki finansowej pomocy lokalnych samorządów zajęcia dla par do końca 2024 roku są bezpłatne.

- Wspieramy takie przedsięwzięcia, gdyż polityka społeczna miasta nakierowana jest na stworzenie jak najlepszych warunków dla rodzin. Zależy nam, by młodzi ludzie osiedlali się w Krośnie - mówił prezydent Przytocki.

Starosta podkreślał, że chodzi o dobro mieszkanek i mieszkańców powiatu.

- Nie ma cenniejszego daru niż życie, dlatego uważam, że od samego początku rodzice powinni być wspierani, choćby przez udzielenie kompleksowych świadczeń edukacyjnych - mówi Jan Pelczar.

Niestety z roku na rok w krośnieńskim szpitalu rodzi się coraz mniej dzieci. Jak wylicza dr Janusz Słowik, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego, w latach wcześniejszych było to około 2 500 rocznie, w roku ubiegłym niecałe 800, a tym - około 300.

- Ta tendencja spadkowa nie dotyczy tylko krośnieńskiego szpitala, jest to ogólny problem - mówi.

Obecnie ok. 90 procent porodów w krośnieńskiej lecznicy to porody rodzinne. Dzięki zaangażowaniu Krystyny Krygowskiej, położnej oddziałowej, zorganizowane zostały szkolenia z również porodów wertykalnych w wodzie i taką możliwość szpital także oferuje.

Zajęcia w szkole rodzenia w Krośnie odbywają się w cyklu miesięcznym (6 spotkań). Rejestracja i informacja pod numerem telefonu 663 773 752 (od poniedziałku do piątku w godz. od 12 do 16).

Warunkiem bezpłatnego uczestnictwa jest oświadczenie o miejscu zamieszkania na terenie Krosna lub powiatu krośnieńskiego oraz ciąża powyżej 18 tygodnia.

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto