Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdewastowano pomnik wdzięczności na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Krośnie. Obelisk oblano farbą [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Napis na tablicy pomnika głosi: "Cześć i chwała bohaterom Armii Radzieckiej poległym w latach 1944-1945 w walce z hitlerowskim okupantem o wyzwolenie naszej ojczyzny - społeczeństwo ziemi krośnieńskiej."
Napis na tablicy pomnika głosi: "Cześć i chwała bohaterom Armii Radzieckiej poległym w latach 1944-1945 w walce z hitlerowskim okupantem o wyzwolenie naszej ojczyzny - społeczeństwo ziemi krośnieńskiej." Ewa Gorczyca
Pomnik wdzięczności armii czerwonej przy Placu Konstytucji 3 Maja w Krośnie został oblany czerwoną farbą. Sprawą zajmuje się policja. Sprawdzany jest monitoring.

Obelisk w centrum miasta to integralna część cmentarza żołnierzy Armii Radzieckich, poległych w walkach o Krosno w 1944 roku. Dlatego, choć budzi kontrowersje, nie został rozebrany i usunięty. Ustawa dekomunizacyjna nie ma bowiem zastosowania do pomników znajdujących się na terenie cmentarzy albo miejsc spoczynku.

To, że pomnik został pomazany czerwoną farbą, zauważono w środę popołudniu.

- Incydent nie został nam zgłoszony przez mieszkańców. Fakt uszkodzenia pomnika ujawnili sami policjanci, funkcjonariusze z rewiru dzielnicowych. Podjęte zostały czynności zmierzające do ustalenia okoliczności zdarzenia i sprawcy czynu - mówi asp. Tomasz Czelny z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

Miejsce to jest objęte miejskim monitoringiem.

- Nagrania zostały już przekazane policji - informuje Joanna Sowa, rzecznika krośnieńskiego magistratu.

Cmentarz z 43 grobami i pomnik są w uczęszczanym miejscu, przy klasztorze OO. Kapucynów. We wrześniu 1939 roku, na skwerze tym pogrzebani zostali żołnierze polscy oraz niemiecki oficer, którzy zginęli podczas walk o Krosno. Potem stał się miejscem pochówku czerwonoarmistów

- Początkowo miał być to cmentarz tymczasowy. Chowano tu poległych żołnierzy sowieckich, a także tych którzy zmarli w umiejscowionym nieopodal szpitalu wojskowym. Przewożono tu także zwłoki żołnierzy którzy zginęli w okolicach Krosna od września 1944 do lutego 1945 roku - mówi Łukasz Kyc, kierownik działu historycznego w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Po zakończeniu wojny planowano ekshumację i przewiezienie zwłok na cmentarz wojenny w Dukli.

- Jednak początkiem 1945 roku pion polityczny Armii Czerwonej nakazał ówczesnym władzom budowę pomnika upamiętniającego poległych żołnierzy sowieckich wraz z zagospodarowaniem cmentarza. Miejsce wybrał sowiecki komendant miasta. Pomnik wdzięczności wznoszono z pieniędzy zebranych siłą od krośnieńskich kupców i zakładów przemysłowych - opowiada Łukasz Kyc.

Zaledwie pięć miesięcy po odsłonięciu obelisku, 12 listopada 1945 roku nastąpiła nieudana próba jego wysadzenia przez grupę przyjaciół-harcerzy. W ciągu ostatniej dekady dwukrotnie stał się przedmiotem ataku wandali: raz oblano go farbą, innym usunięto z cokołu betonowe gwiazdy.

W ostatnim czasie podobne incydenty jak w Krośnie miały miejsce w innych miastach Polski. W Koszalinie przewrócono pomnik Armii Radzieckiej na miejscowym cmentarzu. W Poznaniu na obelisku poświęconym „Bohaterom Armii Czerwonej” namalowano szubienicę. W Gnieźnie gwiazdę na pomniku w kwaterze Armii Czerwonej zamalowano niebieską i żółtą farbą. W Gancarsku pod Wrocławiem czerwoną farbą oblany został obelisk upamiętniający żołnierzy radzieckich poległych w czasie II wojny światowej.

Do pieczy na cmentarzem i pomnikiem na Placu Konstytucji 3 Maja, w myśl ustawy, zobowiązane jest miasto. Na razie nie podjęło działań, by usunąć farbę z obelisku.

- Czekamy, aż czynności zakończy policja. Zlecimy w przyszłym tygodniu czyszczenie pomnika, bo mamy obowiązek przywrócenia go do takiego stanu, w jakim powinien być - mówi Joanna Sowa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto