Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja historycznej bitwy na Klarowcu czyli Górze Rogowskiej. Tak walczono podczas I wojny światowej [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
GCKiB Miejsce Piastowe/Iza Półchłopek
Po raz pierwszy mieszkańcy mieli okazję zobaczyć rekonstrukcję historycznego wydarzenia, jakim była Bitwa na Górze Rogowskiej, zwanej także Klarowcem. W 2015 roku wojska pruskie i austrowęgierskie pokonały tu Rosjan. Zobaczcie zdjęcia z rekonstrukcji.

W tej okolicy było to jedno z najważniejszych wydarzeń I wojny światowej. 4 maja 1915 roku na Klarowcu czyli Górze Rogowskiej rozegrała się bitwa z udziałem wojsk austrowęgierskich, pruskich i rosyjskich. Dopiero po trzecim szturmie wojska rosyjskie zostały zepchnięte ze wzgórza. Poległo w tej bitwie około tysiąc żołnierzy. Najpierw pochowano ich we wspólnej mogile we Wrocance, ale potem (jeszcze przed II wojną światową) szczątki zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz w Rogach.

Po 107 latach od tych wydarzeń gmina Miejsce Piastowe zorganizowała została nawiązująca do nich uroczystość. Jej głównym elementem było widowisko, podczas którego odtworzono przebieg bitwy. Rekonstrukcja odbyła się jednak nie na Górze Rogowskiej, ale na polach przy nowym kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Rogach, gdzie mogło obserwować ją liczne grono widzów. Widowisko poprzedziła odprawiona w kościele pw. Miłosierdzia Bożego msza w intencji poległych na Klarowcu i ofiar wojen.

Wójt gminy Dorota Chilik, wraz z przewodniczącym Rady Gminy Wiesławem Habratem, zastępcą wójta Magdaleną Hec-Mrozek oraz sołtyską wsi Anetą Dobosz złożyli wiązankę kwiatów przy pomniku na cmentarzu w Rogach, na którym spoczywają polegli w bitwie na Klarowcu. Kwiaty złożone zostały także w imieniu posła na Sejm RP Piotra Babinetza.

Wiązankę kwiatów przy pomniku obok kościoła, poświęconym mieszkańcom Rogów, poległym w wojnach o wyzwolenie Ojczyzny, złożyła także dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Miejscu Piastowym Joanna Ziamiańska-Kielar wraz z kapelmistrzem Orkiestry Dętej Miłoszem Markiewiczem

Rekonstrukcję przygotował Łukasz Solan, a komentował prof. dr hab. Andrzej Olejko. Bitwę odtwarzało ok. 50 rekonstruktorów z grup:

  • Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów z Rzeszowa
  • Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej (na rekonstrukcji w mundurach carskich) z Nowego Sącza,
  • LIR 32 z Gorlic,
  • Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży,
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915,
  • Kampfgruppe „Edelweiss”

Z jednej strony nacierały wojska pruskie i austro-węgierskie, z drugiej bronili się żołnierze rosyjscy. Tak jak w 1915 roku - wojska pruskie i austro-węgierskie w trzecim ataku przełamały opór Rosjan.

Wydarzeniu towarzyszył koncert Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe, która zagrała pieśni
patriotyczne, a także wystawa rękodzielników oraz pokaz broni i sprzętu, który prezentowała 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej.

Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto