Zarząd powiatu krośnieńskiego z jednogłośnym wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu w 2020 roku

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Starostwo Powiatowe w Krośnie
Udostępnij:
Pełne poparcie dla wykonania dochodów i wydatków budżetu w 2020 roku uzyskał zarząd powiatu krośnieńskiego od rady. Radni jednomyślnie zagłosowali za przyjęciem uchwał w sprawie wotum zaufania i absolutorium.

Głosowanie zostało poprzedzone sprawozdaniem, które przedstawił starosta Jan Pelczar. Przypomniał, że dochody na 2020 rok, zaplanowane w kwocie 86 mln 350 tys. złotych, w ciągu roku wzrosły i ostatecznie budżet zasiliła kwota 98 mln 454 tys. złotych.

Z jakich głównie źródeł pochodziły pieniądze? Z tytułu udziału powiatu w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych PIT i CIT – ponad 19 mln zł. Prawie 48 mln zł to dotacje na realizację zadań – z budżetu państwa i w ramach porozumień z gminami. Ponad 1,3 mln złotych powiat pozyskał z funduszy unijnych.

Wydatki ubiegłorocznego budżetu wyniosły 92 mln 915 tys. zł. Na inwestycje przeznaczono ok. 21.5 mln zł - to niespełna jedna czwarta budżetu.

Jak informował starosta - najważniejsze i zarazem najkosztowniejszy były inwestycje drogowe. To m.in.:

  • budowa mostu w ciągu drogi powiatowej Krosno – Odrzykoń z przebudową drogi w Odrzykoniu - 4.mln 97 tys. zł,
  • poprawa infrastruktury drogowej w gminie Rymanów poprzez przebudowę drogi powiatowej Milcza-Besko oraz drogi Wróblik Królewski – Ladzin – 3 mln 154 tys. zł
  • przebudowa drogi powiatowej przez wieś Klimkówka wraz z remontem mostu – 1 mln 786 tys. zł
  • przebudowa drogi powiatowej Chorkówka- Żeglce wraz z budową chodnika w Chorkówce – 2 mln 781 tys. zł

Budżet bez deficytu

– Realizacja budżetu przebiegała z zachowaniem pełnej płynności finansowej. W 2020 roku powiat Krośnieński nie miał zobowiązań wymagalnych. Wydatki realizowane były na bieżąco. Nie były też zaciągane kredyty w rachunku bieżącym na pokrycie przejściowego deficytu – podsumował starosta Jan Pelczar.

Na absolutoryjnej sesji obecnych było 22 radnych (pełen skład to 23 osoby). Wszyscy, niezależnie od opcji, zagłosowali za przyjęciem sprawozdania i udzieleniem absolutorium zarządowi powiatu. To kolejny rok, gdy zarząd tej kadencji uzyskuje tak jednomyślne poparcie.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie