Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie nowoczesne maszyny sortują śmieci. Udaje się odzyskać więcej surowca do recyklingu [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krośnieński Holding Komunalny
Około 1400 ton surowca do recyklingu udało się odzyskać dzięki nowej linii sortowniczej w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie. Instalacja jest już po rozruchu technologicznym.

Nowa linia sortownicza to element wyposażenia modernizowanej instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów przy ul. Białobrzeskiej. Dzięki tej inwestycji zakład jest w stanie przerobić więcej odpadów i odzyskać więcej surowca do recyklingu.

Od marca do maja, czyli po okresie rozruchu instalacji, linia sortownicza przetworzyła już ok. 7300 ton zmieszanych odpadów komunalnych i ok. 1800 ton odpadów selektywnych.

Odpady sortują maszyny

Na starej linii wszystkie surowce nadające się do recyklingu pracownicy musieli wyciągać ręcznie, co było czasochłonne i mniej skuteczne. Teraz w dużej mierze robią to

maszyny, które są tak zaprogramowane, że same rozpoznają rodzaj materiału i od razu przypisują go do danej kabiny sortowniczej,

gdzie pracownicy doczyszczają odzyskiwane surowce.

Odpady najpierw kierowane są na separatory balistyczne i optyczne. Potem na przenośnikach taśmowych „jadą” do kabin sortowniczych, gdzie są doczyszczane, kontrolowane lub rozsortowywane.

- Następnie zostają zbelowane w prasie belującej i zmagazynowane w celu przekazania do recyklingu – wyjaśnia Dorota Kornasiewicz, kierownik Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie.

Dzięki nowoczesnym technologiom zwiększyła się również ilość odzyskiwanych surowców wtórnych. Od początku roku jest to ponad 1400 ton różnego rodzaju surowców, w tym:

  • butelki PET (ponad 344 tony)
  • tworzywa PE i PP (ponad 160 ton)
  • folia bezbarwna i kolorowa (ponad 95 ton)
  • makulatura kartonowa i mieszana (ponad 500 ton)
  • aluminium i złom stalowy (prawie 230 ton)
  • opakowania wielomateriałowe typu Tetrapak (ponad 87 ton)

– Technologia oraz zastosowane na linii technologicznej optoseparatory i pozostałe urządzenia, w tym separator balistyczny i separator metali żelaznych oraz nieżelaznych, pozwalają „odzyskać” z dostarczonych odpadów niemal wszystkie surowce, które nadają się do recyklingu – wyjaśnia Jakub Rospond, zastępca kierownika Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie.

Dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii znacznie poprawiła się także jakość odzyskiwanych surowców, co w konsekwencji wiąże się z możliwością wynegocjowania lepszych cen od odbiorców tych surowców.

Pełna zdolność produkcyjna nowej instalacji do mechanicznego przetwarzania odpadów i pełna efektywność systemu odzysku surowców wtórnych zostaną osiągnięte w II półroczu tego roku, gdy zakończy się rozruch technologicznego w części biologicznej instalacji.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto