Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Dobieszyna rywalizują w konkursie "Być jak Ignacy". Poznają tajniki wirtualnej rzeczywistości

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Uczniowie koła naukowego Orion ze Szkoły Podstawowej w Dobieszynie dotarli do ostatniego, czwartego etapu projektu "Być jak Ignacy". Kwiecień i maj to czas na wykonanie ostatnich konkursowych zadań.

- Do połowy maja zadania konkursowe realizowane były online. Przy pomocy komunikatorów internetowych uczniowie spotykali się i zmagali z zadaniami tej części konkursu - opisuje Wojciech Prejzner, opiekun koła.

Jednym z nich była wirtualna wizyta na pikniku naukowym w Centrum Nauki Kopernik.

Głównymi zagadnienia tego etapu to sztuczna inteligencja, programowanie i bezpieczeństwo w sieci. Uczestnicy wykonywali związane z nimi zadania i quizy. Zwieńczeniem udziały w czwartym etapie projektu będzie praca konkursowa. Na jej przygotowanie uczestnicy mają czas do końca maja.

- Zaprezentujemy w tej pracy, w jak technologia i technologia przyszłości może pomóc ludziom w codziennym życiu - mówi Wojciech Prejzner.

W poprzednich etapach tematami przewodnimi były energia, transport i ekologia. Jednym z zadań było zaprojektowanie samochodu przyszłości. Uczniowie wykonali model z tektury, zaproponowali ekonomiczny i ekologiczny silnik wodorowy, który napędzał pojazd. Inny z projektów dotyczył oszczędzania wody.

"Być jak Ignacy" to program, którego celem jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych poprzez doświadczanie oraz popularyzacja osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców.

Organizatorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

Walczą o tytuł "Naukowej Szkoły Ignacego"

W tym roku hasło akcji to "Nauka to przyszłość". Program ma zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy w takich dziedzinach, jak energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości. Uczniowie poznają kolejnych czterech naukowców – Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha.

Programowi towarzyszy konkurs dla kół naukowych. Do zdobycia są nagrody pieniężne dla szkół i nauczycieli oraz nagrody rzeczowe dla uczniów, o wartości ponad 300 tys. zł. Zwycięskie szkoły otrzymają również prestiżowy tytuł "Naukowej Szkoły Ignacego", a najlepszy zespół otrzyma tytuł "Szkoły Roku".

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto