Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Dobieszyna konstruują model samochodu przyszłości w ramach projektu "Być jak Ingacy" [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Model samochodu przyszłości to jedno z zadań w ramach III etapu projektu „Być jak Ignacy”, w którym uczestniczą uczniowie koła naukowego „ORION” ze Szkoły Podstawowej w Dobieszynie.

Tematem przewodnim tego etapu jest transport, patronem natomiast Ernest Malinowski, polski inżynier, który zaprojektował w XIX wieku Centralną Kolej Transandyjską w Peru.

Uczniowie wykonują zadania z zakresu ogólnie pojętego transportu. Poznają znacznie transportu w życiu codziennym, w wielkich aglomeracjach, dla gospodarki i nie tylko.

Głównym problemem w planowaniu infrastruktury transportu jest ochrona środowiska naturalnego i przyrody. Jak zmniejszyć emisję spalin, korki, usprawnić działanie środków masowego transportu – nad tym zastanawiają się młodzi uczestnicy projektu. Stąd też zadanie końcowe tego etapu, którego się podjęli uczniowie z Dobieszyna - opracowanie modelu samochodu przyszłości, oszczędnego i ekologicznego

- Część zadań III etapu można było wykonać online, natomiast model samochodu przyszłości był projektowany i sklejany w szkole – mówi Wojciech Prejznar, opiekun koła.

Projekt wykonywany był z tektury, elementy łączone były klejem na gorąco, więc uczniowie musieli nauczyć się sprawnie obsługiwać pistolet do kleju. Najtrudniejszym elementem były koła. Przy niewielkiej pomocy opiekuna udało się je stworzyć.

- Jak przystało na samochód przyszłości początkową inspiracją był model DeLorean z kultowego filmu „Powrót do przyszłości”, jednak w trakcie wykonywania modelu zmieniały się koncepcje i końcowy projekt znacznie odbiega od oryginału – opowiada Wojciech Prejznar.

Znaczną część czasu uczniowie poświęcili na składanie modelu lecz głównym założeniem pracy było zaproponowanie rodzaju paliwa i silnika, który będzie ekonomiczny i ekologiczny. Po wielu dyskusjach zaproponowali silnik wodorowy.

- Paliwem jest wodór, który jest pierwiastkiem najczęściej występującym na naszej planecie i w przyszłości może być poważną alternatywą dla paliw kopalnych i samochodów elektrycznych. Wodór można stosować jak paliwo w tradycyjnym silniku, które ulega spalaniu w komorze, bądź też wykorzystywać w ogniwach paliwowych do wytworzenia energii napędzającej silnik elektryczny. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku napotykane są przeszkody z magazynowaniem wodoru lub wytworzeniem ogniw niskotemperaturowych. Naszym zdaniem te problemy zostaną w przyszłości rozwiązane, co przełoży się na wzrost produkcji samochodów ekologicznych – podsumowuje opiekun grupy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto