Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skansen naftowy w Bóbrce w zimowej odsłonie. Tu narodził się przemysł, który zrewolucjonizował świat [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Archiwum Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im.Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, na terenie którego znajduje się najstarsza kopalnia ropy naftowej na świecie, to niezwykle ciekawe miejsce. I to bez względu na porę roku. Warto je odwiedzić także zimą. Otoczone ośnieżonym lasem, prezentuje się niezwykle malowniczo.

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Ignacego Łukasiewicza – twórcy przemysłu naftowego, działacza niepodległościowego, naukowca, filantropa, społecznika, wizjonera i wynalazcy. W Bóbrce koło Krosna założył kopalnię ropy naftowej, która zapoczątkowała rozwój jednej z najważniejszych gałęzi światowej gospodarki. Wiekowe urządzenia kopalni pracują w skansenie do dziś.

- Naturalne wycieki ropy występowały w lesie bobrzeckim od dawien dawna, ale dopiero w 1854 roku powstała kopalnia i rozpoczęła się eksploatacja przemysłowa. Pionierami przemysłu naftowego, założycielami kopalni w Bóbrce, obok Ignacego Łukasiewicza, byli Tytus Trzecieski, ziemianin i inicjator założenia kopalni oraz Karol Klobassa-Zrencki, właściciel wsi Bóbrka. Dzięki zgodnej współpracy i operatywności twórców powstało pierwsze na świecie wielowymiarowe przedsiębiorstwo - mówi Marzena Sysak z Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Jak dodaje, sam Ignacy Łukasiewicz był człowiekiem o nieposzlakowanej opinii, którego dobro innych zawsze przedkładał nad swoje, niezwykle skromnym, spokojnym i uczciwym.

- Z jego pasji, uporu oraz wytrwałości w działaniu ludzkość korzysta do dzisiaj - podkreśla Marzena Sysak.

Rok Łukasiewicza to okazja, by odwiedzić skansen w Bóbrce i przekonać się jakie były początki i jak rozwijał się przemysł naftowy a potem także gazowniczy na Podkarpaciu.

Muzeum – także jego część na wolnym powietrzu – jest otwarte o każdej porze roku.

- W lecie, kiedy mamy najwięcej zwiedzających panują tutaj warunki iście sanatoryjne. Spacerując alejkami turysta nie tylko zwiedza, ale też odpoczywa wśród zieleni drzew i śpiewu ptaków, delektując się widokami i zapachami pochodzącymi rodem z XIX wieku. Natomiast w zimie, kiedy teren skansenu przykryje się białym puchem robi się malowniczo pięknie - opowiada Marzena Sysak.

Co warto zobaczyć w muzeum w Bóbrce?

Do najcenniejszych zabytków muzealnych należą obiekty, pochodzące z czasów Ignacego Łukasiewicza:

  • obelisk ufundowany w 1872 roku przez Ignacego Łukasiewicza.
  • kopanka Franek, wykonana ręcznie około 1860 roku do głębokości 20 m.
  • kopanka Janina; ręcznie wykopana do głębokości 95 m, a następnie pogłębiona wiertnicą ręczną udarową do głębokości 156 m., do dziś jest eksploatowana.
  • warsztat mechaniczny z 1864 roku, o konstrukcji drewnianej, który służył do obsługi wierceń metodą udarową. Znajdują się w nim najprostsze maszyny obróbcze
  • drewniana kuźnia kopalniana z 1856 roku; we wnętrzu znajdują się dwa paleniska zbudowane z cegły, podsycane za pomocą skórzanego miecha z lat 1890-1895; wyposażona jest w stare narzędzia kowalskie;
  • zrekonstruowana wiertnica ręczna z 1862 roku, służąca do wiercenia metodą udarową płytkich otworów.

Zachował się także budynek administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku. Można w nim zobaczyć m.in. zaaranżowane wnętrze dawnej apteki (takiej, w jakiej pracował Łukasiewicz), i kolekcję lamp naftowych oraz posłuchać opowieści o historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy.

Zwiedzanie Muzeum

  • w sezonie zimowym od godz. 7:00 do 15:00 (wtorek – niedziela)
  • w sezonie letnim od godz. 9:00 do 18:00 (wtorek – niedziela)

Zwiedzający skansen mogą skorzystać z audioprzewodników lub mobilnej aplikacji (do pobrania na Smartfon i iPhone), dostępnej w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim oraz rosyjskim

Dla zwiedzających indywidualnych czy z przewodnikiem dostępne są trzy trasy:

  • Trasa I – „Śladami naftowych pionierów” (czas zwiedzania ok. 1 godz.)
  • Trasa II – „Od kopania do wiercenia” (czas zwiedzania ok. 2 godz.)
  • Trasa III – „Trzy wieki kopalni w Bóbrce” (czas zwiedzania ok. 3 godz.), dostępna od wtorku do piątku

Skansen naftowy w Bóbrce w zimowej odsłonie. Tu narodził się...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto