Mural poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi wita zmierzających na Starówkę w Krośnie [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Wielkoformatowe malowidło, przedstawiające Ignacego Łukasiewicza, ozdobiło ścianę jednej z kamienic przy ul. Piłsudskiego, prowadzącej do Rynku. Autorem projektu muralu, upamiętniającego postać prekursora przemysłu naftowego, związanego z Krosnem i Ziemią Krośnieńską, jest znany ilustrator, Mateusz Kołek. Wykonawcą – Kamil Kuzko, twórca wielu ściennych malowideł w Polsce i za granicą.

Mural poświęcony postaci wybitnego wynalazcy jest kolejnym przedsięwzięciem wpisującym się w trwający w Polsce Rok Ignacego Łukasiewicza. To wspólna inicjatywa samorządu województwa podkarpackiego, miasta i Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Powstanie muralu wsparło również Muzeum Podkarpackie w Krośnie i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Za projekt muralu odpowiada Mateusz Kołek, ilustrator, inspirujący się estetyką komiksów. Wykonania podjął się Kamil Kuzko. Artysta zrealizował ponad osiemdziesiąt monumentalnych malowideł ściennych w Polsce, Czechach, Gruzji, Niemczech, Anglii, Hiszpanii, Grecji i Sri Lance.

Pracę w Krośnie rozpoczął w czerwcu. Wcześniej – staraniem miasta – odremontowana została zniszczona ściana kamienicy, na której znalazła się wielkoformatowa kompozycja. Prywatny właściciel oddał miastu ścianę w dzierżawę na 15 lat.

Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowano na 30 lipca podczas "Festiwalu Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście”, kiedy odbędą się także inne wydarzenia kulturalne.

Miasto i Muzeum Rzemiosła ma także plan, by na kamienicy po drugiej stronie ulicy Piłsudskiego, w miejscu które stanowi symboliczną „bramę krakowską” – znalazł się drugi mural, także wielkoformatowy. Być może mieszkańcy będą mogli podziwiać to dzieło na Karpackich Klimatach, imprezie plenerowej organizowanej w Krośnie pod koniec sierpnia. Ten mural ma być poświęcony Janowi Szczepanikowi, także wybitnemu wynalazcy związanemu z Krosnem. W tym roku miasto świętuje 150 rocznicę jego urodzin.

Mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza w Krośnie to kolejna odsłona muralowego projektu samorządu województwa pod nazwa „Przestrzeń Dziedzictwa”. Polega on na stworzeniu na Podkarpaciu – we współpracy z właścicielami budynków, samorządami, instytucjami kultury i organizacjami społecznymi - murali tematycznych.

Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego i pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie. Murale mają także być wyrazem wspólnej dbałości o przestrzeń i jej estetykę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie