Ceglana budowla, stanowiąca ogrodzenie terenu klasztoru O.O. Franciszkanów, wpisana jest do rejestru zabytków Podkarpacia. Przebudowy wymaga fragment od ulicy Fortecznej. To obszar, który jest częścią Parku Kulturowego - Wzgórze Staromiejskie. A także uczęszczany trakt, prowadzący od ul. Legionów na starówkę.
Stan muru od lat się pogarszał. Przyczyniał się do tego fakt, iż jest on u podnóża skarpy na której znajduje się jest klasztor. Niestabilność gruntu oraz silny napór ziemi spowodowały mocne odchylenie się konstrukcji muru w stronę ulicy i chodnika. Wizualnie także nie przedstawia się najlepiej – jest mocno zabrudzony, pokryty porostami i roślinnością.
Fundamenty muru, wykonane z kamieni zalanych betonem, są bardzo płytkie. Brak izolacji, w połączeniu z opadami i ciągłym podmywaniem, powodowały postępujące niszczenie budowli. Warstwa zaprawy cementowej, którą pokryto XIX-wieczny ceramiczny okap, stanowiący zwieńczenie muru, skruszył się i dodatkowo przyczyniał do dekonstrukcji cegły.
Wszystko to sprawiało, że mur groził katastrofą budowlaną. To dlatego konieczne okazało się pilne podjęcie prac remontowo-konserwatorskich. Już rok temu miał być przebudowany, przy udziale funduszy ministra kultury (140 tys. zł). Okazało się jednak, że zakres prac musi być dużo większy, niż zakładano. A tym samym – potrzeba więcej pieniędzy.
W tym roku miastu udało się pozyskać dodatkowe dofinansowanie.
- Dostaliśmy ponownie dotację od ministra kultury, w wysokości 150 tysięcy złotych oraz 450 tysięcy złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków - mówi Marta Rymar, miejski konserwator zabytków.
W tym roku w budżecie miasta zaplanowano na remont zabytku 200 tys. zł. Radni podjęli uchwałę o zaciągnięciu zobowiązania na przyszły rok (w sumie, razem z dotacjami, w wysokości 1 mln zł), tak by można było ogłosić przetarg.
- Mamy nadzieję, że do końca września zostanie wyłoniony wykonawca. Dysponujemy wymaganymi zezwoleniami i pełną dokumentacją architektoniczno-budowlaną i konserwatorską. Firma, która wygra, może od razu wejść na plac budowy. Liczymy, że zakończymy inwestycję w połowie przyszłego roku – mówi Marta Rymar.
Przebudowa muru wraz z budową ściany oporowej, obejmie ok. 56 metrowy odcinek od ul. Fortecznej. Mur będzie rozebrany a następne odbudowany, z wykorzystaniem starych, zabytkowych cegieł. Skarpa zostanie wcześniej zabezpieczona i wzmocniona betonowymi zastrzykami. Ze względów bezpieczeństwa konieczne będzie wykonanie nowych fundamentów palowych pod konstrukcję budowli, odwodnienia i izolacji. Prace przy wzmocnieniu skarpy są niezbędne. Ich zaniechanie byłoby zagrożeniem dla obiektów znajdujących się powyżej muru.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?