Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Podkarpackie w Krośnie otwiera ekspozycję cennych poloników. W kolekcji są unikatowe orły, archiwalia i dzieła sztuki [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Unikatowa kolekcję poloników przekazana przez kombatantów z Francji. Liczy ponad 9 tysięcy zabytków. Muzeum Podkarpackie w Krośnie otwiera wystawę, na które pokaże część tych zbiorów. Zostaną zaprezentowane po raz pierwszy.

Unikatowe archiwalia, fotografie, plakaty, dzieła sztuki, mundury, sztandary, odznaczenia, dewocjonalia i publikacje Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji gromadziło przez 30 lat, pozyskując od kombatantów i z prywatnych kolekcji. To cenne dla kultury i historii Polski zbiory z okresu od XVII do XX wieku.

1,5 roku temu zdecydowało o przekazaniu ich do jednej z polskich placówek. Wybrało krośnieńskie muzeum.

- Członkowie Stowarzyszenia uratowali od zniszczenia i zapomnienia wiele bezcennych dla historii naszego kraju poloników. To dzięki ich zaangażowaniu przyszłe pokolenia Polaków będą mogły poznawać historię Ojczyzny na podstawie ocalonych eksponatów. Decyzja Stowarzyszenia o przekazaniu wszystkich zbiorów i archiwum do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie jest dla naszej placówki ogromnym wyróżnieniem - podkreśla Jan Gancarski, dyrektor Muzeum.

W trzech turach transportowano ogromny zbiór do Krosna. Muzealnicy już wcześniej planowali ekspozycję, prezentującą najciekawsze i najbardziej wartościowe zabytki. Na przeszkodzie stanęła jednak pandemia. Długo oczekiwana wystawa zostanie uroczyście otwarta w sobotę (15 maja). Od wtorku (18 maja) ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających. Będzie czynna aż do stycznia.

Wśród poloników są cenne pamiątki

Na wystawę wybrano ok. tysiąca zabytków z ogromnej kolekcji.

- Wśród nich do najcenniejszych należą pamiątki po płk. Leopoldzie Kraczkiewiczu – Złoty Krzyż Virtuti Militari IV klasy nadany w 1831 roku i Francuska Legia Honorowa - mówi Łukasz Kyc, kierownik działu historycznego.

Bogaty zbiór fotografii zawiera wyjątkowe zdjęcia: Ignacego Jana Paderewskiego i gen. Władysława Sikorskiego z ich odręcznymi autografami. Są fotografie prezentujące legionistów, zdjęcia z okresu międzywojennego i drugiej wojny światowej ukazujące Wojsko Polskie, zdjęcia z okresu powojennego. Ciekawie prezentują się fotografie z okresu Solidarności, zarówno z wydarzeń z Polski, jak i tych mających miejsce poza jej granicami.

- Niezwykle cenna jest kolekcja orłów polskich z legendarnym orłem I Pułku Ułanów Legionów Polskich, tzw. „beliniackim”, orzełkami legionowymi oraz orzełkami Armii gen. Józefa Hallera i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Bezcenną pamiątką jest szklany ryngraf patriotyczny z 1898 roku podarowany Państwu Bronisławie i Kazimierzowi Dłuskim czy orzeł ze sztandaru Armii Polskiej we Francji z 1917 roku - wylicza Łukasz Kyc.

Bogata jest także kolekcja plakatów. Obejmuje egzemplarze z lat 1917 aż do okresu „Solidarności”.

W zbiorze znajdują się cenne grafiki, m.in. wizerunki: Marii Leszczyńskiej, Kazimierza Pułaskiego, Józefa Poniatowskiego, Józefa Dwernickiego i George Sand.

- Bardzo wartościowe są dzieła sztuki. M.in. obraz Stanisława Chlebowskiego „Sobieski pod Wiedniem”, rzeźba „Kosynier” czy porcelanowa figurka Józefa Piłsudskiego autorstwa Adama Siemaszko - dodaje Anna Guz, kierownik działu artystycznego.

Osobną grupę stanowią medale, medaliony i plakiet. Najcenniejszy jest medalion wykonany na przełomie XVI i XVII wieku przedstawiający króla Zygmunta III Wazę. Liczny jest unikatowy zbiór eksponatów należących do żołnierzy i kombatantów polskich, w tym mundury oraz pamiątki patriotyczne, także z okresu "Solidarności".

Uroczysta oprawa otwarcia wystawy

Wernisaż wystawy "Polska na emigracji", z udziałem zaproszonych gości, odbędzie się w sobotę (15 maja) o godz. 18:15. Wydarzenie będzie dostępne w formule online: TUTAJ

Poprzedzi go uroczysta mszę świętą w Bazylice Kolegiackiej (godz. 16.30) połączoną z odsłonięciem urny z ziemią z grobów katyńskich pod Tablicą Pamięci. Urna została przywieziona przez Jacka Teichena - syna zamordowanego przez NKWD Henryka Ignacego Teichena. Zebrano ją podczas pierwszej wizyty Polaków w Katyniu w kwietniu 1989 roku i przewieziono do Paryża. Organizacja polskich emigrantów z Paryża, Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji, przekazała ją. wraz z tysiącami cennych poloników Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie.

Urna spocznie pod Tablicą Pamięci, poświęconą ofiarom sowieckiego ludobójstwa z 1940 roku, oficerom Wojska Polskiego i polskim policjantom zamordowanym w Katyniu, Charkowie, Twerze i w innych miejscach kaźni.
Link do transmisji wydarzenia on-line - TUTAJ

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto