Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski w Krośnie znów do dyspozycji mieszkańców. Można składać projekty

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Do 26 października mieszkańcy mogą składać propozycje projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego Krosna. Do dyspozycji krośnian jest w tym roku rekordowa pula – 2,7 mln złotych.

Konsultacje społeczne związane z Budżetem Obywatelskim w Krośnie powróciły po rocznej przerwie. W ubiegłym roku krośnianie nie mieli możliwości zgłaszania swoich propozycji co do podziału części pieniędzy z miejskiej kasy. Była to konsekwencja uchwały Rady Miasta o zawieszeniu V edycji BO, ze względu na sytuację finansową. Teraz władze miasta zachęcają zgłaszania pomysłów, których realizacja może poprawić warunki życia w dzielnicach i na osiedlach, uatrakcyjnić miasto.

Obecne konsultacje odbywają się na nieco innych zasadach niż te z czterech poprzednich edycji. Zmiany do uchwały regulującej zasady ich organizacji wprowadzili radni na wniosek prezydenta Piotra Przytockiego, podczas sierpniowej sesji.

Najważniejsza z nich to przeprowadzanie konsultacji w trzech kategoriach zadań (do tej pory były dwie).

Kategoria pierwsza dotyczy budowy i modernizacji infrastruktury miejskiej oraz zakupów inwestycyjnych, na którą w bieżącej edycji BO przeznacza się 500 tys. zł.

Druga kategoria dotyczy budowy i modernizacji infrastruktury dzielnicowej i osiedlowej. Zgodnie z tym, co uchwalili radni, na lokalne projekty (zgłaszane przez mieszkańców danej dzielnicy czy osiedla) trafi dużo większa kwota niż na projekty ogólnomiejskie. Zmieniają się też zasady jej podziału. Nie będzie już stosowany przelicznik, związany z wielkością osiedla czy dzielnicy i liczbą mieszkańców. Każde otrzyma takie same pieniądze – 175 tys. zł – czyli w sumie 2,1 miliona zł.

Wydzielona została także osobna kategoria na działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym czyli tzw projekty miękkie. Na ich realizację przeznaczonych zostanie łącznie 100 tys. zł (z limitem do 15 tys. zł na jeden projekt).

Tak jak w poprzednich latach propozycje można składać elektronicznie, w formie papierowej w biurach w biurach obsługi urzędu miasta Krosna lub nadsyłać mailem. Termin mija 26 października.

W czterech dotychczasowych edycjach zrealizowano około 50 projektów. Krośnianie głosowali m.in. na doposażenie OSP, budowę i modernizacje chodników i oświetlenia, instalację monitoringu. Poparcie zyskiwały też projekty dotyczące miejsce rekreacji i wypoczynku. Powstały strefy aktywności, place zabaw, boiska sportowe, siłownia plenerowa czy ogród motyli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto