Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana nazwy węzła na projektowanej S19 w powiecie krośnieńskim. Zamiast Krosno Południe będzie Miejsce Piastowe

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Władze powiatu i gminy wygrały batalię o zmianę nazwy węzła drogowego na odcinku S19 w powiecie krośnieńskim. Nie będzie się nazywał Krosno Południe tylko Miejsce Piastowe.

Chodzi o 10-kilometrowy odcinek S19 w powiecie krośnieńskim, który jest już w fazie realizacji (podpisano umowę w trybie projektuj i buduj). Przewidziane na nim są są dwa zjazdy – na drogę krajową nr 19 i na drogę krajową nr 28. Ten pierwszy będzie zlokalizowany w miejscowości Iskrzynia (gm. Korczyna). Ten drugi – w Miejscu Piastowym, od strony Iwonicza.

Na etapie planowania zjazdy, stanowiące początek i koniec tego odcinka S19, określano roboczo jako węzeł Iskrzynia i węzeł Miejsce Piastowe. Potem jednak pojawiły się nazwy Krosno Północ (dla skrzyżowana z DK19) i Krosno Południe (dla skrzyżowania z DK28).

Podstawą do zastosowana takiego nazewnictwa było zarządzenie GDDKiA w sprawie ustalenia oznakowania kierunkowego dla dróg krajowych. Zapisy te stosuje się przy opracowywaniu projektów stałej organizacji ruchu.

- Zgodnie z obowiązującymi zasadami węzły drogowe oznacza się nazwami pobliskich miast lub miejscowości, posiadającymi istotne znaczenie gospodarcze lub komunikacyjne. W szczególności tymi miastami są miasta z listy aktualnych miast wojewódzkich oraz z listy miast wojewódzkich z lat 1975-1998 - wyjaśniała Joanna Rarus, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

To jednak nie spodobało się samorządowcom gminy Miejsce Piastowe, którzy chcieli dla węzła nazwy swojej miejscowości. Także władze powiatu krośnieńskiego domagały się lokalnych nazw.

- Węzły będą wybudowane na terenie Iskrzyni i Miejsca Piastowego i takie nazwy powinny pozostać, oczekują tego mieszkańcy - argumentował wicestarosta Andrzej Guzik.

Do przedstawicieli rządu i GDDKiA trafiły oficjalne pisma. Samorządowcy przekonywali, że szczególnie Miejsce Piastowe zasługuje na to, by dać nazwę projektowanemu węzłowi, nie tylko ze względu na swoje znaczenie komunikacyjne (na rondzie w centrum miejscowości przecinają się obecnie DK28 i DK19) ale także potencjał kulturowy miejscowości stanowiącej centrum dziedzictwa bł. Ks. Bronisława Markiewicza.

Zabiegi przyniosły skutek. Krosno w nazwie pozostanie tylko dla węzła prowadzącego do miasta zjazdem w Iskrzyni.

- Zważywszy na uwarunkowania lokalizacyjne, mając na uwadze spójność nazewnictwa nowych węzłów, ale także wsłuchując się w głosy samorządu dotyczące nazewnictwa planowanych na terenie powiatu krośnieńskiego węzłów na budowanej drodze ekspresowej S19, zaproponowaliśmy zastosowanie nazw Krosno, zamiast Krosno Północ, oraz Miejsce Piastowe, zamiast Krosno Południe - mówi Joanna Rarus.

Rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA zaznacza, że tablice z nazwą węzła nie stanowią informacji kierunkowej dojazdu do miejscowości bądź dzielnicy, a stosowane są jedynie w celu uprzedzenia kierowców o zbliżaniu się do wyjazdu z autostrady lub drogi ekspresowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto