Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prowadzisz samochód lub motor? Możesz zbadać swój wzrok za 5 zł. Zobacz, jak i gdzie

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
W Polsce są aż 22 miliony osób, które posiadają prawo jazdy. Niestety większość z nich zapomina o systematycznym badaniu wzroku.
W Polsce są aż 22 miliony osób, które posiadają prawo jazdy. Niestety większość z nich zapomina o systematycznym badaniu wzroku. solominphoto/freepik
Polska jest liderem w niechlubnym rankingu wśród krajów Unii Europejskiej. To właśnie w Polsce w 2020 roku wskaźnik zabitych na 100 wypadków drogowych był najwyższy – wynosił aż 10,6. Od 28 kwietnia do 15 lipca 2023 roku trwa kampania „Prowadzisz? Zobacz!”, w której osoby kierujące mogą za symboliczne 5 zł zbadać swój wzrok. Gdzie można się zgłosić na badanie wzroku?

Spis treści

Gdzie można zbadać wzrok za symboliczne 5 zł? Salony biorące udział w kampanii „Prowadzisz? Zobacz!”

W ramach kampanii „Prowadzisz? Zobacz!” każda osoba, która posiada prawo jazdy, będzie mogła skontrolować swoją ostrość wzroku i wrażliwość na kontrast za symboliczne 5 złotych. Jak wziąć udział w badaniu? Wystarczy zgłosić się do salonu optycznego, który bierze udział w kampanii. Akcja trwa od 28 kwietnia do 15 lipca 2023 roku.

Na dole strony prowadziszzobacz.pl znajdziemy mapę salonów, do których można się zgłosić na badanie. Możemy wybrać interesujące nas województwo i wprowadzić wyszukiwaną frazę, np. miasto, w którym chcielibyśmy się zbadać, a następnie kliknąć różową lupkę.

– Oferowana przesiewowa ocena funkcji wzrokowych nie jest tożsama z pełnym badaniem wzroku. Dlatego organizatorzy kampanii będą zachęcać do regularnych badań u lekarza okulisty i optometrysty – czytamy na stronie internetowej organizatora.

Wady wzroku powodem wypadków. Przerażające statystyki

Żyjemy w świecie, gdzie obraz odgrywa główną rolę. Aż 90 proc. informacji dociera do nas przez wzrok. Tekst, który właśnie czytacie, jest dodatkiem do tego, co jest bardziej interesujące dla współczesnych odbiorców – video, filmików, rolek czy TikToków. Wszystkie te treści odbieramy jednak narządem wzroku. To wzrok jest jednym z głównych aspektów, które odpowiadają za bezpieczeństwo na drogach – nasze i innych.

Pamiętamy o przestrzeganiu przepisów drogowych, prędkości, trzeźwości oraz widoczności pieszych i rowerzystów, ale o badaniu wzroku często zapominamy.

Sprawdź również:

W Polsce osoba dorosła bada wzrok średnio raz na 3-5 lat. Z danych CEPiK wynika, że w Polsce są aż 22 miliony osób, które posiadają prawo jazdy. To więcej niż połowa populacji. Aż 2,5 miliona osób posiada kategorię C, a 1,5 miliona C+E. Większość kierujących nie ma świadomości o potrzebie korekcji wady wzroku podczas prowadzenia pojazdu i konieczności regularnych wizyt zarówno u lekarza okulisty, jak i optometrysty – czytamy na stronie kampanii „Prowadzisz? Zobacz!”.

Jak się okazuje, wiele osób kierujących nie jest świadoma, jak duży wpływ na nasze zachowanie za kierownicą ma niewykryta lub nieskorygowana wada wzroku. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) opublikowała dane statystyczne, które prezentują główne przyczyny wypadków i częstotliwość ich występowania w rocznym ujęciu. Informacje te są zatrważające.

  • 2546 wypadków z niedostosowania prędkości do warunków ruchu.
  • 1138 wypadków z powodu niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami.
  • 1843 wypadki przez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.
  • 1255 wypadków przez nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu.

Zobacz, jakie nieprawidłowości w widzeniu zwiększają ryzyko wypadków:

Jak często badać wzrok? Ostrość widzenia i wrażliwość na kontrast a bezpieczeństwo na drodze

– W idealnym świecie każdy z nas – a zwłaszcza, jeśli jesteśmy kierowcami – powinien badać wzrok przynajmniej raz do roku. Ale czy tak jest? Z doświadczenia wiem, że niestety nie – mówi Justyna Nater, optometrystka i wydawczyni magazynu Dbaj o wzrok.

Optometrystka zachęca do wzięcia udziału w kampanii „Prowadzisz? Zobacz!”:

To, co jest ważne dla zdolności prowadzenia pojazdów i bezpieczeństwa na drogach, to ostrość widzenia i wrażliwość na kontrast. Dlaczego jest to tak ważne? W nocy nawet przy niewielkiej wadzie +0,5 dioptrii odległość, z jakiej jesteśmy w stanie zidentyfikować pieszych, zmniejsza się o 20%. Pogorszenie ostrości widzenia najczęściej wynika z nieskorygowanej wady wzroku. To z kolei opóźnia nasz czas reakcji na innych uczestników ruchu, znaki czy przeszkody, a także zmniejsza prędkość jazdy.

– Poprzez krótkie badanie i niewielki wysiłek, np. założenie okularów, jesteśmy w stanie podnieść swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych – komentuje okulista dr n. med. Tomasz Wójtowicz.

Istotna jest też wrażliwość na kontrast, która umożliwia odróżnienie obiektu od tła. Jak wykazały badania, obniżona wrażliwość na kontrast może być przyczyną wypadku na drodze. Przyczynami, które wpływają na pogorszenia wrażliwości na kontrast, najczęściej są:

  • choroby oczu,
  • wady wzroku,
  • wiek.

Warto dodać, że ocena wrażliwości na kontrast nie jest częścią rutynowego badania wzroku.

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Prowadzisz samochód lub motor? Możesz zbadać swój wzrok za 5 zł. Zobacz, jak i gdzie - Strona Zdrowia

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto