Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w Krośnie odbędzie się w piątek i sobotę (2 i 3 września). Zapraszają starosta i krośnieńska biblioteka

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krośnieńska Biblioteka Publiczna na Narodowe Czytanie zaprasza mieszkańców Krosna w sobotę, 3 września. Dzień wcześniej (2 września) „Ballady i romanse” będą czytanie przed budynkiem starostwa.

Krośnieńscy bibliotekarze tradycyjnie zaprosili mieszkańców do włączenia się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Tegoroczna jej odsłona odbędzie się w sobotę (3 września) o godz. 10 przed budynkiem Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wojska Polskiego 41.

Czytaniu towarzyszył będzie kiermasz książek używanych za złotówkę.

Każdy będzie mógł także otrzymać na przyniesionych książkach pamiątkową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta.

Starosta krośnieński na kolejną odsłonę akcji Narodowego Czytania zaprasza dzień wcześniej - 2 września, o godz. 13. Odbędzie się ona przed budynkiem starostwa przy ul. Bieszczadzkiej.

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 r. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w 2019 roku nowele polskie. Lekturą Narodowego Czytania w 2020 r. była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a w ubiegłym roku w całej Polsce i na świecie przeczytano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Na lekturę Narodowego Czytania w tym roku wybrano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Zbiór Mickiewiczowskich poezji stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej.

- Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru - możemy przeczytać na stronie Kancelarii Prezydenta.

Para Prezydencka objęła akcję honorowym patronatem.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto