Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Podkarpackim w Krośnie zabrzmi zabytkowy Pleyel. Fortepianowe ballady zagra Marek Bracha

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Miłośnicy muzyki będą mieli niepowtarzalną okazję do usłyszeć dźwięki instrumentu z czasów Chopina. Z recitalem fortepianowym w Krośnie wystąpi Marek Bracha, znakomity, wszechstronny pianista i promotor kultury polskiej.

Koncert odbędzie się w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, 23 października (niedziela), o godzinie 17.

To autorski recital fortepianowy oparty o gatunek ballady fortepianowej, przygotowany i wykonywany przez artystę z okazji obchodów 200-lecia polskiego romantyzmu.

- Fryderyk Chopin, uznawany za twórcę fortepianowej ballady jako gatunku muzycznego, w słowach kierowanych do innego wybitnego kompozytora Roberta Schumanna przyznał, że do skomponowania jego ballad zainspirowały go niektóre wiersze Adama Mickiewicza. Zatem „Ballady i Romanse” wydane w 1822 roku dały początek nie tylko epoce romantyzmu w Polsce, lecz leżą także u źródeł chopinowskiej ballady, która weszła na stałe do kanonu gatunków fortepianowych uprawianych przez wielu późniejszych kompozytorów - informuje Marek Pastuszak z krośnieńskiego muzeum.

W programie niespełna godzinnego recitalu znajdą się nie tylko utwory Chopina, ale także ballady skomponowane przez Brahmsa czy Bethovena. Muzyka będzie przeplatana komentarzem pianisty, wygłaszanym z właściwą mu swadą.

Program recitalu:

  • L. van Beethoven – Bagatele op. 126 (powstałe w 1823, rok po „Balladach i Romansach” Mickiewicza)
  • F. Chopin – Ballada F-dur op. 38
  • J. Brahms – Ballada d-moll op. 10 nr 1
  • T. Tellefsen – Ballada c-moll op. 28

Wstęp na koncert kosztuje 25 zł.

Odrestaurowany Pleyel z 1862 roku to jeden z najcenniejszych eksponatów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i jedne z nielicznych ocalałych fortepianów z epoki chopinowskiej, na którym wciąż można koncertować. Ma charakterystyczną barwę dźwięku i niezwykle delikatną klawiaturę. Gra na nim wymaga niezwykłej wirtuozerii i warsztatu. Muzeum od czasu do czasu organizuje koncerty, zapraszając znakomitych artystów, dzięki którym eksponat „ożywa” a miłośnicy muzyki klasycznej mogą posłuchać jego unikatowego brzmienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto