Organizatorami krośnieńskich obchodów byli Prezydent Miasta, Muzeum Rzemiosła i Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego i rzeszowski oddział IPN.
Rozpoczęła je wspólna modlitwa i upamiętnienie ofiar Holokaustu na cmentarzu żydowskim przy ul. ks. Sarny w Krośnie. Zapalono znicze przy masowej mogile Żydów.
Potem uczestnicy obchodów spotkali się przy kamienicy nr 9 przy ul. Franciszkańskiej. To symboliczne miejsce – tu kończyło się ogrodzenie żydowskiego getta. Niemcy utworzyli je na początku sierpnia 1942 roku. Zgromadzono w nim ok. 600 osób pochodzenia żydowskiego. Większość z nich trafiła następnie do obozów zagłady. Po likwidacji getta w Krośnie pozostała jedynie grupa ok. 120 żydowskich robotników, zatrudnionych do przymusowej pracy na lotnisku. W styczniu 1944 roku także i oni zostali wywiezieni. Wśród nielicznych, którzy przeżyli wojnę, był Aleksander Białywłos–White: ocalał dzięki „liście Schindlera”.
Pod pamiątkową tablicą na fasadzie kamienicy złożono wiązanki kwiatów. Obecni byli goście oficjalni, ale też proboszczowie parafii, młodzież, mieszkańcy.
- To ważne, żeby przypominać ten czas, przypominać prawdę o historii naszego kraju, o historii naszego miasta, którą tworzyli także Żydzi - mówił prezydent Krosna, Piotr Przytocki.
Osobiste wspomnienie przywołał krośnianin Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku podkarpackiego.
- Moja mama, która miała w momencie wybuchu wojny 10 lat, opowiadała, że na początku można było wychodzić z getta i wracać, ale to się szybko skończyło. Ludzie zamknięci za murami zostali zmaltretowani, pozbawieni ludzkiej godności a potem pozbawieni życia - mówił.
Podkreślił, że Żydzi byli obywatelami Polski, którzy wnieśli ogromny wkład kulturowy: byli zdolnymi matematykami, prawnikami, muzykami, lekarzami, szachistami…
- Oni wszyscy zostali zamordowani. Wojna niesie wszystko, co najgorsze, wydobywa z ludzi najstraszniejsze emocje. Ale byli też ludzie, który mimo świadomości ryzyka, nieśli Żydom pomoc. Tak jak rodzina Ulmów. Dziś, w obliczu tej tragedii, musimy być jednym społeczeństwem. Czas jest niebezpieczny. Szanujmy wszystkich, którzy oddali życie będąc niewinnymi ludźmi - zaapelował Jerzy Borcz.
W programie obchodów w Krośnie był także wykład prof. Elżbiety Rączy o wzajemnej pomocy Polaków i Żydów w latach 1939-1949 oraz zwiedzanie wystawy „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” w Muzeum Podkarpackim. To ekspozycja pokazująca historie życia kilkunastu dzieci żydowskich wyprowadzonych z getta i wychowanych przez polskie rodziny. Wydana została także „jednodniówka” z datą 3 września 1926 roku, z informacjami o żydowskiej społeczności Krosna.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 SM-R900 40mm Złoty
Waga: 28,7 gWymiary: 40,4 x 39,3 x 9,8 mmModel zeg…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z bransoletą mediolańską w...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Classic Biały
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 42 mm Active Biały
elegancka 42-milimetrowa tarcza smartwatcha huawei…
kup teraz

Garmin Vivoactive 4S Biały
SmartwatchGARMIN Vivoactive 4s Biały z różowozłoty…
kup teraz

Withings Activite Steel HR Sport Biały
Steel HR Sport to hybrydowy smartwatch specjalnie …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii