Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko 1500 eksponatów w Iwoniczu! Wystawa Biblii po reorganizacji czeka na zwiedzających

oprac. BT
W wakacje wystawę odwiedziło blisko 1000 osób
W wakacje wystawę odwiedziło blisko 1000 osób mat. prasowe
W zabytkowym zborze ariańskim na terenie zespołu pałacowo-parkowego Załuskich można obejrzeć wystawę zabytkowych Biblii. Wśród eksponatów znajdują się m.in. oryginalne fragmenty z XVI-wiecznej Biblii Leopolity (pierwszej drukowanej Biblii po polsku), a także kopie bądź oryginały większości popularnych światowych oraz polskich wydań Pisma Świętego

Przypomnijmy. Wystawa Biblii zawitała do Iwonicza jeszcze w lipcu ubiegłego roku. Teraz została zreorganizowana.

Wśród eksponatów znajdują się m.in. oryginalne fragmenty z XVI-wiecznej Biblii Leopolity (pierwszej drukowanej Biblii po polsku), a także kopie bądź oryginały większości popularnych światowych oraz polskich wydań Pisma Świętego – od Septuaginty przez Biblię Gutenberga, Biblię księdza Jakuba Wujka z 1599 r., po Biblię Tysiąclecia.

Ponadto wiele dodatkowych materiałów w postaci książek bądź rekwizytów związanych z Biblią, takich jak Biblie szkolne z ostatnich 150 lat, Biblie dla dzieci czy Biblie dla żołnierzy z I i II wojny światowej.

Wystawę można oglądać w zabytkowym XVI-wiecznym budynku dawnego zboru Braci Polskich (ul. Zadwór 2, Iwonicz) na terenie zespołu pałacowo-parkowego Załuskich Uniwersytetu Rzeszowskiego w Iwoniczu w każdą niedzielę, w godz. 10-16, a w okresie od maja do października w godz. 10-18. Ponadto dla grup zorganizowanych istnieje możliwość umówienia indywidualnego terminu zwiedzania w inne dni (telefon w sprawie umówienia terminu dla grup zorganizowanych: 660 858 406).

- Kolekcję w ciągu wakacji obejrzało blisko 1000 osób, dlatego w porozumieniu właściciela wystawy z Uniwersytetem zdecydowano o jej przedłużeniu. Obecnie, po reorganizacji na Wystawie Biblii w Iwoniczu można oglądać blisko 1500 eksponatów – mówi Andrzej Wierzchowski, kustosz wystawy.

Dodatkowo, obok zabytkowych Biblii, ekspozycji towarzyszy również wystawa piśmiennictwa Braci Polskich, którzy byli nurtem XVI-wiecznej reformacji w Polsce. Każdy zwiedzający otrzyma ponadto kartę pamiątkową z kopią fragmentu tekstu z XVI-wiecznej Biblii księdza Jakuba Wujka.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny!

Obiekt, w którym umiejscowiona jest wystawa, dawny zbór Braci Polskich, powstał w XVI wieku. Jedną z atrakcji obiektu jest umieszczony w ścianie budynku zegar słoneczny. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego dodatkową atrakcją jest ponadto możliwość zwiedzenia parku wokół XIX-wiecznego pałacu zimowego Załuskich.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto