Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rymanowski Szlak Rowerowy to nowa atrakcja dla miłośników jednośladów. Łączy ciekawe miejsca uzdrowiskowej gminy [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Rymanowski Szlak Rowerowy to nowa propozycja dla aktywnych miłośników turystyki rowerowej na Podkarpaciu. Trasa liczy około 30 kilometrów.

Początek szlaku znajduje się w Parku im. Anny i Stanisława Potockich w Rymanowie. Stąd trasa wiedzie przez Posadę Górną, Rymanów-Zdrój, Królik Polski, Bałuciankę, słynne widokowe Przymiarki i Klimkówkę z powrotem do Rymanowa.

Na trasie zbudowano cztery wiaty, gdzie rowerzyści mogą sobie zrobić przystanek dla odpoczynku:

  • w parku w Rymanowie,
  • obok Domu Ludowego i w sąsiedztwie stadionu sportowego w Rymanowie-Zdroju
  • obok kościoła w Króliku Polskim
  • na szczycie góry Przymiarki (626 m n.p.m.)

Oprócz tego w kilku miejscach są dostępne tablice z mapą szlaku. Całość oznaczono kolorem pomarańczowym z tabliczkami kierunkowymi. Oznaczenia pozwalają przejechać szlak w dowolnym kierunku.

- Trasa w 80 procentach wiedzie asfaltem, jedynie w okolicach Przymiarek poprowadzono ją w terenie. Suma przewyższeń sięga 430 metrów. Poziom trudności jest średni, należy jednak wziąć pod uwagę dość wymagający podjazd od drogi wojewódzkiej 887 na szczyt Przymiarek - opowiada Dariusz Królicki ze Stowarzyszenia Nasz Rymanów, zapalony cyklista, organizator zawodów w kolarstwie górskim, który jako jeden z pierwszych przetestował trasę.

Rymanowski Szlak Rowerowy to trasa raczej dla bardziej wprawionych turystów.

- Chyba ,że zostanie pokonana na zdobywających coraz większą popularność rowerach elektrycznych, wtedy znacznie poszerza się jego dostępność - dodaje Dariusz Królicki.

Mniej doświadczeni rowerzyści powinni też zachować ostrożność na fragmencie zjazdu z Przymiarek w kierunku Wólki i szczytu Glorieta (552 m n.p.m.) oraz Borowinowa (506 m n.p.m.), zwłaszcza przy gorszych warunkach atmosferycznych szutrowy odcinek może być śliski.

Autorem projektu i mapy szlaku jest dr Wojciech Krukar. Trasa powstała dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich (481 tys. zł).

- W ramach dotacji wykonane zostały także drogi w Posadzie Górnej, Rymanowie-Zdroju, Klimkówce i Puławach, oświetlenie uliczne, zakupiono mobilne lodowisko i terenowy pojazd - mówi Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa.

Oficjalne otwarcie Rymanowskiego Szklaku Rowerowego połączono z otwarciem Miasteczka Ruchu Drogowego. Jego budowa to inicjatywa Czesława Szajny, lokalnego samorządowca, prezesa Stowarzyszenia „Nasz Rymanów”. Koszt budowy (210 tys. zł) sfinansowano z funduszy osiedla i gminy Rymanów.

Wydarzenie zgromadziło w parku Parku im. Anny i Stanisława Potockich miłośników „dwóch kółek” w różnym wieku. Podczas imprezy aktorka Anna Kukawska zaprezentowała dzieciom program profilaktyczny „Bezpieczne dziecko w domu i na drodze". Stowarzyszenie „Aktywny Beskid" przygotowało pokaz nowoczesnych rowerów, w tym elektrycznych, każdy chętny mógł spróbować jazdy na takim właśnie jednośladzie.

Następnie grupa cyklistów wyruszyła na pierwszy objazd trasy nowego szlaku rowerowego. Imprezę zakończył widowiskowy pokaz akrobacji rowerowych w wykonaniu Grupy Trail Show i mistrza Polski Dawida Wacławczyka.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia i trasy Rymanowskiego Szlaku Rowerowego

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto