MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Radni opozycji nie mieli zastrzeżeń do gospodarowania budżetem miasta. Jednogłośne absolutorium dla prezydenta Krosna

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
20 radnych Samorządnego Krosna, PiS i KO zagłosowało na dzisiejszej sesji rady miasta Krosna za udzieleniem absolutorium Piotrowi Przytockiemu. Taki sam był wynik głosowania nad przyjęciem sprawozdania finansowego za 2023 roku wraz ze sprawozdaniem z wykonania ubiegłorocznego budżetu.

Jednomyślności w tej kwestii można było się spodziewać biorąc pod uwagę opinie sześciu komisji rady miasta przedstawione przed głosowaniem. Każda z nich była pozytywna, bez głosów sprzeciwu czy wstrzymujących się.

Radni w tym punkcie na sesji nie prowadzili dyskusji. Jedynym, który zabrał głos był Robert Hanusek. Zwrócił się jednak nie do prezydenta Piotra Przytockiego, ale do skarbnika miasta. Poprosił o wyjaśnienie kwestii spadku wpływów do budżetu miasta z tytułu podatków PIT?

- Wiemy z czego ona wynikła. Ale jakie są perspektywy na przyszłość. Co planuje obecny rząd? - zapytał.

Marcin Połomski przyznał, że w ubiegłym roku wpływy z PIT były niższe niż we wcześniejszych latach. Wyniosły nieco ponad 50 milionów złotych. Przypomniał też, że miasto dostało uzupełnienie subwencji – ponad 32 miliony złotych – co poprawiło wyniki 2023 roku i pozwoliło wypracować dużą nadwyżkę bieżącą i zapobiegło deficytowi i minimalnie zmniejszyło dług miasta.

- Obecnie wpływy z PIT są znacząco wyższe. To ponad 67 milionów złotych. Ale byłyby jeszcze znacznie wyższe, o około 20 milionów złotych, gdyby nie zmiany podatkowe - tłumaczył skarbnik miasta.

Dodał, że wprowadzona została zmiana w ustawie o dochodach samorządów i w I połowie roku zostały odmrożone subwencje rozwojowe, rekompensujące ubytki w podatkach.

- Otrzymaliśmy około 3,5 miliona złotych. Na dzień dzisiejszy mamy pierwsze informacje o tym, że rząd rozważa jeszcze jakieś wsparcie dla samorządów, bo wiele z nich jest na minusie, a ustawa zabrania wydawania więcej na wydatki bieżące niż wynoszą dochody bieżące. Pojawiły się też zapowiedzi zmian w przepisach, które pozwolą na znaczący wzrost dochodów miast na prawach powiatu, takich jak Krosno. Jednak wciąż jest dużo znaków zapytania, zwłaszcza co do subwencji oświatowej. Mam obawy czy pokryje nam rosnące wydatki związane z utrzymaniem szkół - mówił Marcin Połomski.

Ubiegłoroczne dochody miasta wyniosły 461,3 mln złotych. W tym dochody własne – 185,5 mln złotych, dotacje celowe i fundusze przekazane z budżetu państwa – 92,1 mln złotych, subwencje (m.in. oświatowa) – 172,5 mln złotych i fundusze europejskie – 11,2 mln złotych.

Wydatki bieżące pochłonęły 397,8 mln złotych.

Na inwestycje miasto przeznaczyło 62,9 mln złotych. Najwięcej na modernizację stadionu przy ul. Legionów (9,4 mln zł) rozbudowę infrastruktury lotniska (9,4 mln zł), budowę mostu na Lubatówce (5,1 mln zł), bulwary pieszo-rowerowa nad Wisłokiem (6,8 mln zł) oraz utworzenie Centrum Aktywności Młodzieży (3,8 mln zł).

W ub. roku miasto zaciągnęło kredyt długoterminowy w wysokości 35 mln złotych. Zadłużenie na koniec 2023 roku wyniosło 248,6 mln złotych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radni opozycji nie mieli zastrzeżeń do gospodarowania budżetem miasta. Jednogłośne absolutorium dla prezydenta Krosna - Nowiny

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto