Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał film o Józefie Cisowskim: żołnierzu-bohaterze i niezwykłym rzemieślniku. Premerowy pokaz odbędzie się w Krośnie [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
25 listopada w krośnieńskim ArtKinie będzie miał swoją premierę film „Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego”. To wspólna produkcja Muzeum Rzemiosła w Krośnie i Podkarpackiej Komisji Filmowej. Twórcy filmu chcieli przybliżyć szerszej publiczności niezwykłą postać: żołnierza-bohatera i mistrza w swoim rzemiośle. Zobaczcie, jak powstawał ten obraz.

Film „Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego” oparty jest na wspomnieniach i archiwaliach, są w nim także sceny fabularne.

- Filmowo postać Cisowskiego jest dla nas intrygująca. Jak powiedziała nam jego córka Ewa Cisowska, jej ojciec żył na przełomie epok, ustrojów i na styku różnych środowisk. Wciąż musiał się dostosowywać, ale nigdy się do końca nie poddawał. Starał się być samowystarczalny i niezależny dzięki pracy - mówi Jakub Kowalczyk, scenarzysta i reżyser filmu.

Film to pierwsza próba pokazania sylwetki Józefa Cisowskiego szerszej publiczności.

- Cieszymy się, że mamy możliwość opowiedzenia historii jednego z założycieli Muzeum Rzemiosła w Krośnie, wybitnego rzemieślnika, konstruktora, twórcy wielu patentów, ale też bohatera, prowadzącego niebezpieczną działalność konspiracyjną niemal pod okiem gestapo – mówi Marta Rymar, dyrektorka Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

W rolę Józefa Cisowskiego wcielił się Mateusz Mikoś, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Na ekranie zobaczymy także dwóch innych rzeszowskich aktorów: Michała Chołkę wcielającego się w postać Józefa “Młota” Mroza, który razem z Józefem Cisowskim transportowała broń i granaty dla oddziałów AK i Pawła Gładysia w roli niemieckiego oficera.

W produkcji oprócz zawodowych aktorów wzięli udział eksperci, statyści i rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 545. Sperr-Division z Rzeszowa.

Film jest również próbą zebrania i zdigitalizowania wszystkich materiałów o Józefie Cisowskim, w tym niepublikowanych dotąd fotografii znajdujących.

- Za sprawą pani Ewy Cisowskiej, która zgodziła się wystąpić w filmie, postaramy się pokazać widzom postać jej ojca również od tej prywatnej, nikomu do tej pory nieznanej strony – dodaje Jakub Kowalczyk

Kim był bohater filmu?

Józef Cisowski urodził się 1907 roku. Był doskonale wykształconym rzemieślnikiem, właścicielem krośnieńskiej Fabryki Pilników „Żbik”, która stała się jednym z najnowocześniejszych zakładów ślusarskich w regionie. Był także żołnierzem AK – w „Żbiku” prowadzono tajne nauczanie i mimo wielkiego ryzyka, działała tam odlewnia granatów dla oddziałów Armii Krajowej.

To postać szczególna przede wszystkim dla Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Placówka ta to swoiste „dzieło życia” Cisowskiego, który przez lata ( jako Honorowy Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie ) gromadził zabytki związane z regionalnym rzemiosłem. Ich starania doprowadziły w 1989 roku do powstania muzeum.

Premierowy pokaz filmu odbędzie się 25 listopada o godz. 18.15 w ArtKinie przy ul. Bieszczadzkiej w Krośnie. Wstęp jest wolny.

Po premierze film będzie bezpłatnie dostępny min. w serwisie YouTube.

Koproducentem filmu “Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego” jest Podkarpacka Komisja Filmowa, która doceniła pomysł i scenariusz udzielając dofinansowania produkcji. Film wsparły również miasto Krosno i gm. Wojaszówka, gdzie powstawały sceny fabularne.

Powstał film o Józefie Cisowskim: żołnierzu-bohaterze i niez...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto