Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak ekipa filmu "Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa" pracowała w Krośnie i okolicy. Zobacz zdjęcia z planu

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Do przyszłego tygodnia potrwają zdjęcia do filmu "Wieleżyński – Alchemik ze Lwowa". To największe jak do tej pory przedsięwzięcie producenta Bogdana Adama Miszczaka i krośnieńskiej telewizji Obiektyw.

Przy filmie o twórcy polskiego gazownictwa pracuje 18-osobowa ekipa. Gra 16 zawodowych aktorów i 30 statystów – przede wszystkim mieszkańców naszego regionu, którzy mieli okazję poznać specyfikę pracy przy tego typu produkcji.

W planie jest dziewięć dni zdjęciowych. Ekipa wykorzystuje plenery i obiekty m.in. w Krośnie, Krościenku Wyżnym, Wróbliku Szlacheckim, Jaśle, Sanoku. Jeden z epizodów ma miejsce w scenerii pałacu Władysława Długosza w Siarach koło Gorlic.

- Ten epizod opowiada fajną historię. Przyjeżdżają Amerykanie i chcą odkupić założoną przez Mariana Wieleżyńskiego firmę Gazolina, która przynosi świetne zyski. Mimo, że zaoferowali kolosalne pieniądze, nikt z polskich pracowników nie chciał się pozbyć swoich udziałów - opowiada Bogdan Adam Miszczak.

Sceny w Krośnie i Krościenku Wyżnym

W Krośnie kręcone były sceny nawiązujące do lat młodości Wieleżyńskiego, w czasach, gdy studiował na politechnice we Lwowie. Po udziale w niepodległościowej manifestacji, został zmuszony do opuszczenia uczelni.

Budynek politechniki zagrała kamienica dawnego Towarzystwa Zaliczkowego przy ul. Kapucyńskiej.

- Wieleżynski, wyrzucony z uczelni, żegna się ze swoimi przyjaciółmi, wsiada w dorożkę i wyjeżdża na dworzec, skąd następnie wyruszy w podróż do Wiednia, gdzie będzie kontynuował studia - opowiada Bogdan Miszczak.

Z Krosna ekipa przeniosła się do Krościenka Wyżnego. W tamtejszym dworze kręcone były m.in. sceny spotkania partyjnego z Józefem Piłsudskim.

Film reżyseruje Mariusz Bonaszewski, wciela się także w rolę syna głównego bohatera. Młodego Wieleżyńskiego gra Dawid Czupryński, dojrzałego – Wojciech Zieliński.

Film ma być wyświetlany w TVP – być może premierę będzie miał już pod koniec tego roku. Stąd twórcy zdecydowali się na format telewizyjny. Fabularyzowany dokument będzie trwał 58 minut.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto