Krośnianie selekcjonują odpady. W ciągu roku do PSZOK przywieźli prawie 3,7 tys. ton zbędnych rzeczy [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Krośnieński Holding Komunalny
Uruchomiony w II połowie ub. roku Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W ciągu pierwszego roku działalności odpady do PSZOK oddało 22 376 osób. Posegregowane odpady ważyły w sumie 3,7 tys. ton.

Do PSZOK można przywieźć to, co nie nadaje się lub nie mieści do domowych pojemników i worków na śmieci. Najwięcej trafiło tu odpadów zielonych i odpadów wielkogabarytowych – po około 1300 ton. Sporo też pozostałości z budów, rozbiórek i remontów: zmieszanych odpadów z betonu (ponad 450) ton, gruzu betonowego (ok. 136 ton) oraz popiołu – ponad 100 ton.

Do PSZOK-u mieszkańcy chętnie przywozili również zużyte opony, opakowania z papieru i tektury, niesprawne urządzenia elektryczne i elektroniczne, materiały izolacyjne, urządzenia zawierające freony, materiały konstrukcyjne zawierające gips, opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych oraz niezużyte farby, tusze, kleje.

Zachęta do segregowania

Najwięcej krośnian korzysta z usług Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w sezonie wiosenno-letnim. Rekordowy pod tym względem był tegoroczny maj 2021 r., kiedy odpady selektywnie zebrane oddało do PSZOK 3051 osób.

– Liczby mówią same za siebie. Celem budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych było zachęcenie mieszkańców do idei segregowania odpadów i właściwego postępowania z nimi. Chcieliśmy zaangażować mieszkańców w selektywną zbiórkę odpadów i aktywność w zagospodarowywaniu wytworzonych odpadów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pierwszego roku funkcjonowania PSZOK-u – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Inwestycja zrealizowana przez Krośnieński Holding Komunalny na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów przy ul. Białobrzeskiej to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w okolicy. Infrastruktura PSZOK jest zorganizowana tak, aby spełniał on nie tylko funkcje użytkowe, ale też był wygodny i dostępny dla mieszkańców.

Ciekawostką jest specjalnie zaprojektowana ścieżka edukacyjna dla dzieci. Najmłodsi podczas zajęć uczą się m.in. jak prawidłowo segregować odpady, do jakich pojemników je wrzucać, co to jest recykling, gdzie oddawać odpady tzw. niebezpieczne

Jakie odpady zbiera PSZOK?

Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Białobrzeskiej 108 można dostarczać:

 • chemikalia (farby, rozpuszczalniki itp.),
 • oleje przepracowane,
 • zużyte baterie i akumulatory przenośne,
 • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
 • odpady budowlane, remontowe i rozbiórkowe (w tym gruz i odpady z betonu, styropian, wełnę mineralną, płyty gipsowo-kartonowe),
 • meble i inne odpady wielkogabarytowe, przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych (np. meble ogrodowe, miski, pudełka, koszyki),
 • zużyte opony,
 • odpady zielone,
 • popiół i żużel z palenisk domowych,
 • opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone.

Dni i godziny otwarcia

W okresie wiosenno-letnim, od 1 kwietnia do 31 października, PSZOK czynny jest 5 dni w tygodniu:

 • poniedziałek, wtorek i środa – w godz. 12.00-19.00
 • piątek – w godz. 12.00-19.00;
 • sobota – w godz. 8.00-14.00.

Mobilnych ołtarzy jednak nie będzie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie