Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert, jarmark staroci, potańcówka. Październikowe imprezy w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
Jakie imprezy na październik przygotowało Etnocentrum Ziemii Krośnieńskiej? Będzie ciekawy koncert, okazja do posmakowania wypieków z pieca chlebowego, wyszukania oryginalnych staroci na jarmarku i potańczenia przy muzyce folkowej. Poznajcie szczegóły wydarzeń

W najbliższą sobotę 9 października, o godz. 19:00, w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej odbędzie się spotkanie z lirnikami oraz koncert lirniczy.

LiroFonia to koncertowy projekt grupy przyjaciół, pasjonatów liry korbowej, tradycji muzycznej, dawnego jak i nowoczesnego brzmienia tego instrumentu. Każdy z muzyków prezentuje swój własny styl, brzmienie, świat. W połączeniu tych światów zrodził się projekt LiroFonia, który w naturalny sposób połączył ich podczas wspólnego muzykowania.

Koncertować będą:

  • Daria Kosiek, wokalistka zespołu Wernyhora i Widymo obdarzona zjawiskowym głosem. Wyróżniona nagrodą Czesława Niemena podczas konkursu muzyki folkowej Nowa Tradycja. Zaśpiewa pieśni ukraińskie i łemkowskie z towarzyszeniem lir.
  • Maciej Cierliński jest utalentowanym lirnikiem. Jest muzykiem w wielu zespołach, m.in. takich jak Tołhaje czy Yerba Mater. Zagra kompozycje współczesne oraz improwizowane.
  • Maciek Harna - pedagog, kompozytor, lider Orkiestry Jednej Góry MATRAGONA. W tym roku wraz z Darią Kosiek i zespołem Wernyhora zdobył pierwsze miejsce na konkursie muzyki folkowej Nowa Tradycja. Przeniesie nas w bieszczadzką krainę, która muzycznie inspiruje go od wielu lat.
  • Paweł Płoskoń - kompozytor, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest pierwszym w Polsce nauczycielem akademickim liry korbowej, wykłada na swojej Alma Mater. Zagra współczesne autorskie kompozycje i improwizacje na lirę.
  • Piotr Wawrzkiewicz - pasjonat dawnej tradycji wędrownych dziadów-lirników i pieśniarzy. Zaśpiewa dawne pieśni wędrownych lirników.
  • Stanisław Nogaj - twórca lir i lirnikik. Zaśpiewa pieśń na czas pandemii oraz zagra wspólne kompozycje.

Podczas wydarzenia będzie okazja do skosztowania chleba, upieczonego w piecu chlebowym, wykonanym przez uczestników warsztatów zduńskich.

Przed koncertem, o godz. 17, odbędzie się spotkanie z lirnikami.

- Będzie można zajrzeć do wnętrza liry, zobaczyć tajniki budowania instrumentów, zobaczyć jak i z czego jest zbudowana lira. Dowiedzieć się czy każde drewno nadaje się na instrument? Czy naprawdę ma duszę? Czy koło jest tylko zwykłym kołem czy niezwykłym smyczkiem? I w końcu, czy każdy może zagrać na lirze? – zachęca Paulina Pabis-Boczar, animator kultury regionalnej z Etnocentrum Ziemii Krośnieńskiej.

Udział w spotkaniu z lirnikami i w koncercie LiroFonia jest bezpłatny.

Jarmark staroci i rękodzieła

W niedzielę, 10 października, odbędzie się ostatni w tym roku jarmark staroci i rękodzieła przed Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.
To impreza, która cieszy się popularnością wśród wystawców oraz mieszkańców Krosna i okolic. Jest świetną okazją do wyszukania perełek wśród biżuterii, naczyń, książek, a nawet mebli.

Osoby, które chcą mieć swoje stoisko muszą wcześniej zarezerwować miejsce (kontakt w sprawie szczegółów organizacyjnych pod numerem telefonicznym: 13 474 35 12 lub 13 474 35 13).
Oglądać i kupować wszyscy chętni mogą od godz. 8 do 12, jarmark tradycyjnie odbędzie się na placu przed Etnocentrum (ul. Kolejowa 29a).

Potańcówka z kapelą

Atrakcją kolejnego weekendu będzie potańcówka. Tym razem Potańc(z) z Kapelą Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej będzie rozkręcać w sobotę, od godz. 19, kapela Łola.

Kapela powstała w 2018 roku w składzie Ola Siuzdak i Janusz Radwański, a w 2019 r. dołączył sekundzista Wojciech Dulski. Zespół gra tradycyjny repertuar pogranicza lasowiacko – rzeszowskiego. Kapela przygrywa na potańcówkach i warsztatach tanecznych, a jej członkowie są twórcami Spotkań z tradycjami Rzeszowszczyzny “Łojdiridi”, na których regularnie grają.

Potańcówka odbędzie się w budynku Etnocentrum. Bilety kosztują 20 zł (Z Kartą Mieszkańca Krosna – 17 zł).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto