Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Film o niezwykłym ślusarzu z Krosna. Józef Cisowski będzie bohaterem kolejnej filmowej produkcji Muzeum Rzemiosła [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Muzeum Rzemiosła zdecydowało się nakręcić opowieść o swoim założycielu. „Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego” to fabularyzowany dokument poświęcony niezwykłej, choć szerzej nieznanej postaci rzemieślnika z Krosna. Premiera zaplanowana jest na jesień.

Józef Cisowski to postać wyjątkowa, jednak nieznana, szczególnie młodemu pokoleniu. Urodzony w 1907 roku doskonale wykształcony rzemieślnik był właścicielem krośnieńskiej Fabryki Pilników "Żbik", która stała się jednym z najnowocześniejszych zakładów ślusarskich w regionie. Cisowski był także żołnierzem AK – w „Żbiku” prowadzono tajne nauczanie i mimo wielkiego ryzyka, działała tam odlewnia granatów dla oddziałów Armii Krajowej. Sam Cisowski brał udział w ich transporcie – tę m.in. scenę będzie można zobaczyć na ekranach.

- Filmowo postać Cisowskiego jest dla nas intrygująca. Jak powiedziała nam jego córka Ewa Cisowska, jej ojciec żył na przełomie epok, ustrojów i na styku różnych środowisk. Wciąż musiał się dostosowywać, ale nigdy się do końca nie poddawał. Starał się być samowystarczalny i niezależny dzięki pracy. Za sprawą pani Ewy Cisowskiej, która zgodziła się wystąpić w filmie, postaramy się pokazać widzom postać jej ojca również od tej prywatnej, nikomu do tej pory nieznanej strony - mówi Jakub Kowalczyk, scenarzysta i reżyser filmu.

Film jest również próbą zebrania i zdigitalizowania wszystkich materiałów o Józefie Cisowskim, w tym niepublikowanych dotąd fotografii znajdujących się w zbiorach prywatnych Ewy Cisowskiej.

Filmowe przedsięwzięcie realizuje Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Nieprzypadkowo, bo to właśnie Józefowi Cisowskiemu placówka ta zawdzięcza swoje powstanie i była dla niego swoistym „dziełem życia”. Przez wiele lat, razem z Podstarszym Cechu Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie, Tadeuszem Bochenkiem z Moderówki, gromadził zabytki o charakterze rzemieślniczym i dzięki ich staraniom muzeum w 1989 roku mogło rozpocząć działalność.

- Cieszymy się, że mamy możliwość opowiedzenia historii jednego z założycieli muzeum, wybitnego rzemieślnika, konstruktora, twórcy wielu patentów, ale też bohatera, prowadzącego niebezpieczną działalność konspiracyjną niemal pod okiem gestapo - mówi Marta Rymar, dyrektorka Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Film jest pierwszą próbą pokazania sylwetki Józefa Cisowskiego, ale nie jest to pierwsza produkcja Muzeum Rzemiosła, poświęcona wybitnym postaciom z Krosna. W ub roku premierę miały obrazy z serii „Majstersztyk. Dzieła mistrzów krośnieńskiego rzemiosła”. Ich bohaterami byli Michał Mięsowicz, Jan Zygmuntowicz oraz Stanisław Janik.

Główna rolę zagrał Mateusz Mikoś, aktor teatru im. Wandy Siemaszkowej w Reszowie. Na ekranie zobaczymy także innego aktora tego teatru - Michała Chołkę, wcielającego się w postać Józefa “Młota” Mroza – który razem z Józefem Cisowskim transportował broń i granaty dla oddziałów AK, a także Pawła Gładysia i Rafała Dłużniewskiego w rolach niemieckich żołnierzy.

Kiedy widzowie zobaczą film?

W produkcji oprócz zawodowych aktorów występują także statyści – min. Piotr Burger z Muzeum Rzemiosła oraz Tomasz Gaweł i Marek Serwa z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 545. Sperr-Division z Rzeszowa. Zdjęciami, montażem oraz postprodukcją filmu zajmuje się firma Trznadel Media.

- Premierę filmu na dużym ekranie zaplanowaliśmy jesienią. Liczymy na pełna salę kinową. Po premierze film będzie emitowany min. w naszych kanałach w social mediach oraz w serwisie YouTube - mówi Magdalena Czelna-Mikosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie, zaangażowana w produkcję filmu.

Koproducentem filmu “Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego” jest Podkarpacka Komisja Filmowa, która doceniła pomysł i scenariusz udzielając częściowego dofinansowania produkcji. Film dofinansowało także miasto Krosno. Sceny fabularyzowane powstawały w miejscowości Bratkówka, przy wsparciu gminy Wojaszówka.

Józef Cisowski był Honorowym Starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. Odznaczony został Złotym, Kawalerskim i Oficerskim Krzyżem Zasługi, Medalem za Akcję "Burza", Złotym Medalem Kilińskiego. Za działalność społeczną otrzymał tytuły "Zasłużony Obywatel Miasta Krosna" oraz "Zasłużony dla województwa krośnieńskiego". Zwieńczeniem jego działalności jako wielkiego mistrza, rzemieślnika i nauczyciela było uhonorowanie najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym – Szablą Kilińskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto