Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy w Krośnie. Spektakle, wystawy, koncert. Pogram kusi atrakcjami

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
To już 15 edycja Nocnych Teatraliów Strachy. W tym roku festiwal potrwa od 8 do 10 września. Miłośnicy kultury i sztuki mogą liczyć na ciekawe wydarzenia. Wśród nich ogniowy spektakl i silent disco.

Pierwszy dzień „Strachów” otworzy najnowszy spektakl Teatru Nikoli z Krakowa – „Księżycowa droga”. Po przedstawieniu ( na scenie RCKP) odbędzie się spotkanie z artystami, którzy nieraz już oczarowali krośnieńską widownię.

Drugi dzień festiwalu (9 września) obfituje w wydarzenia artystyczne i teatralne, które będą miały miejsce w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Zaplanowano dwie wystawy, wykład o sztuce i cztery spektakle (w tym dwa monodramy). Przedstawią je: Białostocki Teatr Lalek, Trzeci Teatr Lecha Raczaka z Poznania, Teatr Migro z Krakowa oraz Kompania Primavera z Warszawy.

Ostatniego dnia (10 września) Nocne Teatralia Strachy przeniosą się na krośnieński rynek i do okolicznych obiektów. Na wstępie uczestnicy Festiwalu wezmą udział w wykładzie poświęconym kuchni wegańskiej, połączonym z warsztatami i degustacją potraw. Potem odbędą się wernisaże trzech wystaw fotograficznych, wyłonionych w ramach tegorocznej akcji „Wystaw się w Krośnie!”.

Następnie przyjdzie czas na cykl wydarzeń plenerowych: koncert warszawskiego zespołu Róża, który w tym roku wydał swój debiutancki album i uliczny spektakl w wykonaniu uczestników tegorocznych warsztatów z technik ogniowych, festiwalowych wolontariuszy i członków Teatru s.tr.a.c.h.

15 edycję Festiwalu zamknie tradycyjna już, impreza muzyczna w formule silent disco (wstęp 10 zł).

Festiwal organizuje stowarzyszenie Teatr Strach, razem z RCKP w Krośnie, przy wsparciu finansowym miasta.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Darmowe wejściówki dostępne są w kasie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (ul. Kolejowa 1) oraz na stronie nocneteatralia.pl.

Szczegółowy program 15 Festiwalu Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy w Krośnie

Czwartek (8 września)

  • godz. 19:00

Księżycowa droga – Teatr Nikoli, Kraków /spektakl/
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Scenariusz i reżyseria: Mikołaj Wiepriew
Scenografia: Dominika Jucha, Mikołaj Wiepriew
Obsada: Dominika Jucha, Mikołaj Wiepriew

Jeśli czegoś bardzo pragniemy, cały wszechświat potajemnie nam sprzyja. Marzenia są bowiem jak księżyc – niby daleko, a jednak na wyciągnięcie ręki. Nie możemy go zatrzymać, ale możemy za nim podążać, a doprowadzi nas tam, gdzie w głębi serca chcemy dotrzeć.
Księżycowa droga to zaskakująca wędrówka dwóch oryginalnych postaci. Nie jest to jedynie wyprawa po świecie, ale też podróż w głąb siebie. Podczas spektaklu stajemy się świadkami poruszającej pogoni za marzeniami. Chociaż owe marzenia bywają różne, świadczą o pragnieniu poznawania świata i tego, co wydaje się nieosiągalne.

  • godz. 20:15

Spotkanie z artystami – prowadzący: Dagmara Bogacz, Paweł Wrona, Nocne Teatralia Strachy, Krosno /spotkanie/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

W przestrzeni Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się spotkanie z artystami Teatru Nikoli. Stanie się ono przestrzenią do dyskusji, opinii oraz wymiany poglądów pomiędzy widzami a twórcami spektaklu Księżycowa droga.

Piątek (9 września)

  • godz. 17:30

Rękodzieło Artystyczne – wernisaż wystawy powarsztatowej, Krosno /wystawa/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Wystawa wieńcząca cykl spotkań „Warsztaty Rękodzieła Artystycznego”, skierowany do mieszkańców Krosna, podczas którego każdy krośnianin mógł za darmo poznać techniki decoupage, mydlarstwa artystycznego, tworzenia makram oraz lasów w słoiku. Rękodzieło artystyczne to zbiór unikalnych technik ręcznego tworzenia przedmiotów, wyrobów wytworzonych w sposób nieprzemysłowy, posiadających wyjątkowe walory artystyczne, przeobrażających zwykłe z pozoru rzeczy w prawdziwe „perełki”.

  • godz. 18:00

Sen ostateczny – wernisaż wystawy prac plastycznych, Miłosz Tomkowicz, Krosno /wystawa/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Wystawa Sen ostateczny jest z jednej strony zwróceniem uwagi na oniryczny charakter doświadczania obecności dzieła sztuki, z drugiej zaś próbą konfrontacji z nastrojem ostateczności, krańcowości, dekadencji wpisującej się we współczesność: w czas pandemiczny, okołowojenny i kryzysowy. Jest to jednak sen na jawie, którego doświadczamy wszyscy jako zbiorowość i samotnie jako jednostka.
Miłosz Tomkiewicz - student Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zajmuje się twórczością wizualną: malarstwem, rzeźbą oraz poezją. W sztuce interesuje go coś, co nazywa Tajemnicą, a więc zagadnieniem z pogranicza doświadczalności fizycznej. W samym środku jego zainteresowań stoi człowiek – człowiek, w którym toczy się walka między duszą i ciałem, złem i dobrem, smutkiem i radością.

  • godz. 18:30

Historia Księcia H. – Białostocki Teatr Lalek, Białystok /spektakl/
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Reżyseria, scenariusz i muzyka: Jacek Malinowski
Scenografia: Michał Wyszkowski
Obsada: Błażej Piotrowski

Człowiek jest w stanie projektować świat, w którym żyje. Jednak sam pozostanie zawsze marionetką w rękach losu, który, niczym bezwzględny reżyser, może mu nakazać opuścić scenę w najmniej oczekiwanym momencie.
Spektakl to próba podejrzenia przez dziurkę od klucza aktora w jego garderobie, w intymnym procesie twórczym, podczas przygotowań do roli Horacego w Hamlecie. Przedstawienie w formie monodramu w luźny sposób wykorzystuje elementy dramatu Szekspira, tworząc oniryczną impresję o historii Księcia H.

  • godz. 20:00

Echa – Teatr Migro, Kraków /spektakl/
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Reżyseria, scenariusz, muzyka: Monika Kozłowska
Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
Choreografia: Natalia Iwaniec
Obsada: Justyna Orzechowska, Magdalena Pamuła/Julia Szewczyk, Justyna Wójcik, Kacper Lech/Piotr Majewski, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński

Spektakl bez słów, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej Wędrowny zakład fotograficzny, jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Odwołuje się do wspomnień, ale również pamięci przyszłych pokoleń. Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań. Ruch sceniczny, autorstwa Natalii Iwaniec, przeprowadzi nas przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego, opracowanego przez Ohada Naharina. Natomiast muzyka, złożona m. in. z regionalnych pieśni, pomoże nam poznać inne języki, dźwięki oraz słowa modlitw. Spektakl jest nie tylko opowieścią o przeszłości, ale również zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz roli, jaką one pełnią w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.

  • godz. 21:00

Sztuka o myśli i myśli o sztuce w otoczeniu dzieł (nie tylko) malarskich – wykład, Jakub Sawicki, Nocne Teatralia Strachy, Krosno /wykład/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

W jaki sposób myśl naukowa znalazła wydźwięk w twórczości neoimpresjonistów? Co łączy przedstawienie Świętego Mateusza i anioła według Caravaggia, scenę Śniadania na trawie autorstwa Édouarda Maneta i Fontannę Marcela Duchampa – prawdopodobnie najsłynniejszy pisuar na świecie? Czy namalowany przez Kazimierza Malewicza Czarny kwadrat na białym tle zasługuje na „czarno-biały” osąd? To przykładowe zagadnienia, jakie będą towarzyszyć spotkaniu zainspirowanemu hasłem 15. edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy, które brzmi: Sztuka myśli.
Przywołując znane nurty malarskie, nawiązując do różnych przykładów, zjawisk i anegdot, wykład nie ma na celu wyczerpania tematu, ukucia nowatorskich tez, postawienia kropki nad „i”. Jest zachętą do własnych odkryć i dalszych poszukiwań, rewizji dotychczasowych przekonań czy też niezgody. Zaproszeniem do żywej refleksji nad możliwościami, znaczeniami, kontekstami i granicami dzieła sztuki.

  • godz. 21:45

Odbicia – Fundacja Orbis Tertius, Trzeci Teatr Lecha Raczaka, Poznań /spektakl/
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Reżyseria: Paweł Stachowczyk, Martyna Stachowczyk
Scenariusz: Paweł Stachowczyk
Muzyka: Paweł Paluch
Scenografia, kostiumy i światło: Martyna Stachowczyk
Choreografia: Bartosz Raźnikiewicz
Dźwięk: Martyna Stachowczyk/Paweł Paluch
Obsada: Paweł Stachowczyk

Spektakl to połączenie teatru dramatycznego, alternatywnego i lalkowego. Jest kontynuacją produkcji spektaklu będącego ostatnim podjętym przez nieżyjącego Lecha Raczaka projektem w zupełnie nowatorskiej, nie tylko dla Orbis Tertius, formie, ale i dla samego reżysera. Scenariusz według opowiadania J.L Borgesa.
Poprzez przyglądanie się współczesnej funkcji teatru lalkowego, jak i aktualnej rzeczywistości, nawiązujemy próbę re-definicji zawartości pojęcia lalka w przestrzeniach sztuki. Lalka, dzięki możliwości wyszukiwania znaczeń ponad pierwotną myślą, wspiera budowanie znaczeń na nowym, stającym się układzie. W zaistnieniu Jej jako elementu kompozycji konstytuującej nową przestrzeń teatralną spotykamy się z formą otwierającą zobaczenie nowych znaczeń.
Aktor jednak jest tu traktowany nie tylko jako animator, ale również jako pośrednik dyskursu pomiędzy lalką a widzem, i sam również staje się widzem. Aktor, nawiązując dialog z lalką, staje się badającym. Badając możliwości motoryczne lalki, pozyskuje informacje o sobie samym, bez potrzeby wyjaśniania tych relacji, tak jak niewyjaśniona pozostaje prawda o postaci opisanej przez Borgesa. Jest to jednoczesne bycie po dwóch stronach lustra.

  • godz. 23:00

Lalki – Kompania Primavera, Warszawa /spektakl/
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

UWAGA! Spektakl dla widzów od 16 roku życia.

Reżyseria, scenariusz, scenografia i choreografia: Dariusz Lewandowski
Muzyka: 11 utworów słowno-muzycznych z repertuaru polskiego rocka w aranżacji Tomasza Filipczaka
Obsada: Kaja Mianowana, Karolina Nowakowska, Izabela Bujniewicz, Mary Pawłowska, Urszula Rossowska, Magdalena Rossowska, Piotr Aleksandrowicz (gitara)

Spektakl nietuzinkowy, autorski, będący pograniczem teatru muzycznego, koncertu, teatru tańca i performensu, ujęty w chirurgicznie precyzyjną formę teatralną. W warstwie muzycznej królująca polska muzyka rockowa, śpiew na żywo, w warstwie ruchowej – permanentny ruch, choreografia współczesna, całość domknięta projekcjami video. Tematyka spektaklu to wielowymiarowa interpretacja postaci Polki we współczesnej Polsce. Na scenie poruszane są konteksty kulturowe emancypacji, roli społecznej, przemocy domowej, rodziny, tradycji i konserwatyzmu, wolności i liberalizmu oraz siły kobiet.

Sobota (10 września)

  • godz. 14:00

W zdrowym ciele zdrowy duch – wykład i warsztaty kuchni wegańskiej /warsztaty/
Prowadząca: Daria Rogowska @ekocentryczka
Miejsce: Restauracja Posmakuj - Podcienia, ul. Rynek 24

Poszukiwanie nowych obszarów z zakresu zdrowego odżywiania stało się nie tylko modą, ale i koniecznością. Niniejszy wykład – w formie warsztatów, łączących pokaz gotowania i degustację – w interesujący sposób pokazuje, że dieta roślinna potrafi być smaczna, zdrowa i urozmaicona. Każdy z uczestników będzie mógł założyć rękawiczki i czynnie współuczestniczyć w przyrządzeniu potraw.
Całość poprowadzi Daria Rogowska – ekoedukatorka i autorka bloga ekocentryczka.pl. Autorka książki kulinarnej Ekocentryczka w kuchni. Promuje dietę roślinną, ekologię i ideę zero waste. Od kilku lat prowadzi warsztaty kulinarne, ucząc, jak przygotowywać pyszne, roślinne potrawy. Pokazuje, że dieta roślinna jest prosta i nie wymaga wiele czasu. Prywatnie jest miłośniczką biegania i długich spacerów ze swoim psem Zośką.

  • godz. 15:30

Dziewięć Światów – wernisaż wystawy fotografii, Przemysław Gawłowski, Wrocław /wystawa/
Miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2

Ciało ludzkie jest niewyobrażalnie wielkim orężem artystycznym, które często budzi skrajne emocje. To właśnie te emocje stają się źródłem kształtów, kolorów i ruchów. Ciało pokryte farbą, wkomponowane w obraz, to zbiór przeżyć i dynamicznie zmieniających się emocji, uchwyconych w ich szczytowych momentach. Fotografia pozwala złapać ulotny charakter realizowanych prac. Bodypainting powstaje godzinami, aby odzwierciedlić zamysł jego autorów. Wymaga zaangażowania zespołu, który wspólnie odda się realizacji wizji nadciągającej pracy.

  • godz. 16:30

Czas – wernisaż wystawy fotografii, Piotr Dras, Płock /wystawa/
Miejsce: Antykwariat i Księgarnia Zbigniew Oprządek, ul. Portiusa 4

Ponad 20 lat eksperymentów z najprostszym i zarazem najstarszym urządzeniem optycznym – camera obscura – zaowocowało stworzeniem otwartego, wciąż rozwijanego cyklu zdjęć, których tematem przewodnim jest czas. Czas rozumiany jako istota techniki fotograficznej, która – za sprawą odpowiednich warunków oraz świadomego, twórczego zerwania z precyzją i dosłownością – pozwala powołać do życia obrazy zupełnie odmienne od „wyprodukowanych” przez standardowe aparaty. Czas odsłaniający rozmaite sensy w swym metaforycznym upływie, aspekcie zmienności, efekcie działania na ludzi, otoczenie, przedmioty czy wreszcie – na stan samych zdjęć. Fotografie rodzinne z wczasów w kurorcie, uchwycone chwile młodości, odbicia życiowego bezruchu i „czasowych dziur”, wizualne zapisy codziennego pośpiechu, biegu egzystencji oraz naszej w niej obecności i nieobecności – wszystko to czyni z wystawy uniwersalną opowieść o nieustających próbach okiełznania czasu, skazanych na niepowodzenie.

  • godz. 17:30

Transhumanizm: nowe sacrum wobec technologicznego profanum – wernisaż wystawy fotografii, Bartosz Dominik, Kłobuck /wystawa/
Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Portiusa 4

Transhumanizm: nowe sacrum wobec technologicznego profanum to cykl 12 fotografii wielkoformatowych, wykonanych na blachach offsetowych oraz łączących techniki cyfrowe z analogowym naświetleniem prac, przy użyciu emulsji fotograficznej światłoczułej. Projekt nawiązuje do filozofii transhumanizmu, jak również Nietzscheańskiej koncepcji nadczłowieka. „Gott ist tot” – Bóg nie żyje, przez co wszelkie resentymenty przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. W miejscu Absolutu pojawia się człowiek technologiczny.

  • godz. 19:00

Róża – koncert zespołu muzycznego, Warszawa /koncert/
Miejsce: Krośnieński Rynek

Zespół Róża to trio, w składzie którego znajdują się: Małgorzata Penkalla, Szymon Lechowicz i Kamil Hordyniec. Artyści znani są również z takich grup, jak Enchanted Hunters, Sorja Morja oraz Wilga. Mieszkają i tworzą w Warszawie. Wśród osiągnięć zespołu Róża warto wspomnieć o zwycięstwie w Konkursie Songwriterskim „Czekamy, czekamy” im. Roberta Brylewskiego, a także o muzycznej obecności na Jarocinie i Festiwalu Fama, gdzie grupa zdobyła tytuł laureata. 4 lutego 2022 roku, w dystrybucji Asfalt Distro, ukazał się pierwszy album zespołu, zatytułowany Bu!. W twórczości grupy można usłyszeć inspiracje m.in. brytyjskim postpunkiem, r’n’b, ameryakńskim indie rockiem czy synth popem. Składają się one na autorskie, nietuzinkowe kompozycje, w których nie brakuje zarówno delikatności, balladowości i poetyckiej atmosfery, jak i finezji oraz przebojowych, bardziej dynamicznych brzmień.

  • godz. 20:15

Teatr ognia – Sztuka myśli – Uczestnicy teatralnych warsztatów ogniowych, Wolontariusze i Teatr s.tr.a.c.h., Krosno /spektakl plenerowy/
Miejsce: Krośnieński Rynek

Spektakl ogniowy Sztuka myśli to zjawiskowy pokaz w wykonaniu strachowych Wolontariuszy, Uczestników warsztatów z teatralnych technik ogniowych oraz Teatru s.tr.a.c.h. Artyści, poprzez płomienne układy choreograficzne, przepełnione emocjami, tańcem i rozmaitością kuglarskich sztuczek, ujarzmią magię żywiołu ognia. Uczynią z niego dramaturgiczne tworzywo, z pomocą którego opowiedzą własną historię. Młodzi, utalentowani i pełni energii aktorzy przedstawią to, jak sami rozumieją pojęcie sztuki oraz jej różne wymiary i odcienie. Postarają się opowiedzieć, czym sztuka była, jest i będzie dla otaczającego nas świata. Jakie myśli, oprócz gorących, niezapomnianych wrażeń, przyniesie widzom tegoroczny spektakl ogniowy? Przekonajcie się sami!

  • godz. 21:00

Silent Disco /impreza muzyczna/
Miejsce: Restauracja Sphinx - ogródek, ul. Franciszkańska 1
Wjazd na imprezę: 10zł

Program tegorocznego Festiwalu zamknie wydarzenie taneczno-muzyczne, realizowane w konwencji silent, czyli bezgłośnie. Jego uczestnicy będą bawić się przy użyciu bezprzewodowych słuchawek, w których wybrzmią grane przez DJ’a trzy różne ścieżki muzyczne (znakowane innymi kolorami diod). Za pomocą przełącznika na swoim zestawie słuchawkowym, będą oni mogli zmieniać kanał oraz regulować głośność, tak aby dostosować „reguły” zabawy do własnych upodobań. To jedyna taka impreza w Krośnie – obecność obowiązkowa!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto