Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa modernizacja wieży widokowej na Cergowej w Beskidzie Niskim. Powstaje dodatkowa platforma obserwacyjna. Będą lepsze widoki [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Powstaje dodatkowa platforma na wieży widokowej na górze Cergowa. Turyści będą mogli obserwować panoramę Beskidu Niskiego z wyższej wysokości niż do tej pory.

Ponad 20 metrowa wieża, z czterema piętrami, na szczycie Cergowej to jedna z największych atrakcji Beskidu Niskiego. Zbudowana dwa lata temu szybko zyskała ogromną popularność.

- W ciągu jednego weekendu, przy sprzyjającej pogodzie, odwiedza ją nawet 1,5 tysiąca turystów - mówi Michał Szopa, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Turystyki w Dukli.

Dyrektor przyznaje, że ten sezon, mimo sytuacji pandemicznej, okazał się rekordowy pod względem liczby turystów na Cergowej.

- Ludzie szukali takich właśnie miejsc, do aktywnej rekreacji na wolnym powietrzu. Przyjeżdżali nie tylko z Podkarpacia, ale także innych regionów Polski - mówi Michał Szopa.

Władze gminy Dukla, której staraniem powstała wieża, postanowiły poprawić jej walory widokowe.

Panoramę od strony dukielskiej przysłaniały korony wysokich drzew. Nie można było ich wyciąć ani przyciąć, bo rosną na terenie rezerwatu. Dlatego zdecydowano o budowie dodatkowej platformy.

Nad najwyższą kondygnacją powstanie jeszcze jedna, cztery metry wyżej. Taka modernizacja nie wymaga rozbiórki konstrukcji.

- Wykorzystujemy fakt, że miedzy najwyższą platformą a dachem konstrukcji była spora przestrzeń. Tam zmieści się dodatkowa platforma obserwacyjna. Nie będzie tak obszerna, ale umożliwi turystom obserwację z dodatkowego poziomu, wyższego o cztery metry. Drzewa nie będą przysłaniać widoku na zachodnią stronę - mówi Michał Szopa.

Wiatr na wieży przeszkadza

Ekipa prowadząca modernizację, co wiązało się z czasowym zamknięciem wieży, zaczęła działać 25 listopada. Na szczyt przetransportowano materiały do budowy platformy i prowadzącej do niej schodów.

Niestety drugiego dnia przed południem roboty trzeba było przerwać. Na ich kontunuowanie nie pozwalają warunki pogodowe.

- Na dole była jeszcze jesienna pogoda, ale na górze aura typowo zimowa. Na szczycie leży śnieg. Przede wszystkim jednak w bezpiecznym prowadzeniu prac na wysokości przeszkadza bardzo silny wiatr - mówi Michał Szopa.

W weekend (28 i 29 listopada) wieża jest dostępna dla turystów. MOSiR w Dukli przestrzega jednak przed warunkami pogodowymi i apeluje o zachowanie ostrożności przy wchodzeniu na wieżę, bo konstrukcja jest oblodzona.

Po weekendzie, jeśli aura pozwoli, prace przy budowie platformy mają być kontynuowane. Zajmą ok. 2-3 dni. W tym czasie wieża będzie nieczynna.

Widoki nie tylko na Beskid Niski

Drewniana konstrukcja wyglądem nawiązuje do dawnych obiektów wiertniczych, znajdujących się na Podkarpaciu. Ma wysokość prawie 22 metrów. Z najwyższego - platformy z miejscami siedzącymi, przykrytej gontowym dachem - przy dobrej pogodzie roztaczają się widoki nie tylko na Beskid Niski ale też Pogórze Karpackie, Karpaty Słowackie i Tarty.

Na szczyt Cergowej, gdzie się znajduje, prowadzą trzy trasy. Turyści licznie odwiedzają znajdujące się u podnóża północno-zachodniego stoku Cergowej. cudowne źródełko zwane Złotą Studzienką wraz z kapliczką – miejscem kultu św. Jana z Dukli. Na Cergowej są dwa rezerwaty przyrody – Rezerwat Cisy i Rezerwat Tysiąclecia oraz jaskinie szczelinowe.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto