Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkamy ją w naszych lasach. Leśnicy ostrzegają: nie bierzmy jej do rąk

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Salamandra.
Salamandra. M. Obszarny/Nadleśnictwo Krasiczyn
- Nie bierzmy jej do rąk! Jej jad jest co prawda niegroźny dla człowieka, ale może podrażnić naszą skórę lub oczy - przed salamandra ostrzegają leśnicy z Nadleśnictwa Krasiczyn.

Chodzi o salamandrę, na której najszybciej natkniemy się spacerując po deszczu po lasach na Podkarpaciu.

- To płaz występujący głównie w górach i na pogórzu. Żyje w wilgotnych lasach i nie znosi upałów - informuje Nadleśnictwo Krasiczyn.

Jednak leśnicy ostrzegają.

- Nie bierzmy jej do rąk! Jej jad jest co prawda niegroźny dla człowieka, ale może podrażnić naszą skórę lub oczy. Zresztą, taki stres salamandrze jest zupełnie niepotrzebny.

Salamandra plamista (jaszczur plamisty, jaszczur ognisty, Salamandra salamandra) to gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych o charakterystycznym wyglądzie i szerokim zasięgu występowania. Prowadzi samotniczy, drapieżny tryb życia. Wyróżnia się liczne podgatunki. W Polsce podlega ochronie częściowej.

- Nazwy naukowa i polska płaza prawdopodobnie sięgają rodowodem języka perskiego, w którym słowo to oznacza „żyjąca w ogniu”. Może ono jednak pochodzić także od arabskiego słowa samandar, pod jaką nazwą salamandra funkcjonuje wciąż w arabskim i perskim - podaje Wikipedia.

Zwierzę to znane jest człowiekowi od dawna, pisano o nich w starych kronikach. W przeszłości wierzono, że salamandry rodzą się i żyją w ogniu. Przesąd ten spowodowały liczne obserwacje ucieczki zwierząt kryjących się pośród drew rozpalanego ogniska. Istnieją doniesienia o używaniu toksyn z gruczołów tych stworzeń jako pomoc w medytacji, podczas wchodzenia w trans i dla uzyskania halucynacji. Podobnie jak niski lot jaskółki, spotkanie tego płaza w dzień wiązano z nadejściem deszczu.

Więcej o salamandrze w Wikipedii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spotkamy ją w naszych lasach. Leśnicy ostrzegają: nie bierzmy jej do rąk - Nowiny

Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto