Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania dla mieszkanek Krosna. Pomogą wykryć osteoporozę

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Pexels
1900 mieszkańców Krosna – przede wszystkim kobiet – będzie mogło skorzystać z programu profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy. Będą też szkolenia dla personelu medycznego i kampania edukacyjna.

Finansowanie programu zapewnia przede wszystkim Ministerstwo Zdrowia. Krosno otrzymało na ten cel ponad 250 tys. zł z subfunduszu rozwoju profilaktyki, wyodrębnionego w ramach Funduszu Medycznego.

- Jako samorząd ubiegający się o dofinansowanie musieliśmy udowodnić potrzebę realizowania takiego programu. Na Podkarpaciu jest tzw. mapa zagrożeń chorobowych. To są dane pokazujące, ile osób w danym roku chorowało na dane schorzenie. Jak się okazało, choroby układu mięśniowo-kostnego i tkanki łącznej są chorobami, które dotykają większą liczbę mieszkańców niż choroby układu krążenia. Więc zagrożenie jest bardzo wysokie - wyjaśnia wiceprezydent Bronisław Baran.

Ministerialna dotacja pokryje 80 procent kosztów przedsięwzięcia. Na dołożenie 20 procent zgodzili się już radni, podejmując na sesji uchwałę o przystąpieniu Krosna do programu, który dla miasta opracowały dwie specjalistki. Wielostronicowy dokument nosi nazwę "Program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców Krosna na lata 2023-2025".

- Jego realizacja nie będzie prosta. Jednak warto skorzystać z możliwości, które pozwalają na objęcie jak największej liczby mieszkańców prozdrowotnymi działaniami profilaktycznymi. Osteoporoza to cichy zabójca naszych kości, to choroba, która powoduje wiele problemów - zaznaczał podczas sesji radny Witold Skiba.

Zwrócił też uwagę, że na południu Podkarpacia nie ma poradni leczenia osteoporozy. - Jeżeli taka placówka powstanie, to będzie bardzo dobry efekt tego programu - dodał.

Z bezpłatnych badań będą mogły skorzystać w pierwszej kolejności kobiety – bo to one są bardziej narażone na osteoporozę – w wieku powyżej 65 lat. Program obejmie 1900 krośnianek.

- Jeżeli nie uda nam się takiej grupy zaangażować w projekt, to wtedy możemy zaprosić do udziały w nim kobiety powyżej 45 roku życia, a w dalszej kolejności – mężczyzn powyżej 75 roku życia - tłumaczy Anna Dziadosz, naczelnik wydziału polityki społecznej i zdrowia w krośnieńskim magistracie.

Profilaktyka obejmuje kilka etapów:

  • ankieta,
  • ocena zagrożenia,
  • specjalistyczne badanie,
  • konsultacja lekarska i ewentualne skierowanie do leczenia specjalistycznego.

Podmiot leczniczy, który będzie realizował program ma być wyłoniony w otwartym konkursie ofert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto